ԲԵՆ ԲԵՐՆԱՆԿԵ – ՊԵՏՔ Է ՓԱԿՎԵՆ ԲՈԼՈՐ ԽՈՇՈՐ ԲԱՆԿԵՐԸ, ՈՐՈՆՔ ՎՏԱՆԳՈՒՄ ԵՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
ԱՄՆ Դաշնային Պահուստային Համակարգի ղեկավար Բեն Բերնանկեն ելույթ է ունեցել ֆինանսական ճգնաժամի պատճառների բացահայտման խնդիրներով զբաղվող ամերիկյան հանձնաժողովի առջև: Իր ելույթի շրջանակներում Բեն Բերնանկեն նշել է, որ ֆինանսական շուկայի վերահսկողական մարմինները չպետք է հապաղեն երկրի ֆինանսական կայունությանը սպառնացող խոշոր բանկերի գործունեության վերահսկողության, իսկ անհրաժեշտության դեպքում, նաև դադարեցման հարցում: Պահուստային Համակարգի ղեկավարի խոսքերով` միակ կարևոր բանը, որ կարելի է սովորել այս ֆինանսական ճգնաժամից, դա խոշոր բանկերի նկատմամբ արդյունավետ վերահսկողություն սահմանելու և սննկանալու համար չափազանց խոշոր բանկերի հետ կապված խնդիրների կարգավորելու անհրաժեշտությունն է: Ըստ նրա` հենց այսպիսի բանկերն են դարձել ճգնաժամի պատճառ:
Ինչ վերաբերում է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով ԱՄՆ կառավարության կողմից իրականացված և դեռևս իրականացվող ծրագրերին` Բեն Բերնանկեն նշել է, որ վերջիններս ճգնաժամի դեմ պայքարի այնքան էլ արդյունավետ տարբերակ չեն: Սա առավելապես վերաբերում է խոշոր բանկերին ԱՄՆ կառավարության կողմից տրամադրված ֆինանսական աջակցությանը:
Բեն Բերնանկեն կարևոր է համարել տնտեսական բարեփոխումների իրականացումը, մասնավորապես բանկային համակարգում նոր օրենսդրության սահմանումը և բանկերի գործունեության նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացումը: