ԱՄՀ-Ն 2010Թ.-Ի ՀԱՄԱՐ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆԸ 4,6% ԱՃ
Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամը վերանայել է ընթացիկ տարում համաշխարհային տնտեսության աճի վերաբերյալ իր կանխատեսումները:Ըստ ԱՄՀ նոր կանխատեսումների` համաշխարհային տնտեսությունը 2010 թվականի արդյունքներով կգրանցի 4,8% աճ` մինչ այս կանխատեսված 4,6%-ի փոխարեն: Ինչպես նշվում է ԱՄՆ հրապարակած World Economic Outlook նոր զեկույցում` 2011 թվականին արդեն համաշխարհային տնտեսությունը կդրսևորի աճի տեմպերի դանդաղեցում: Այսպես, ըստ ԱՄՀ վերլուծաբանների գնահատականների, հաջորդ տարի համաշխարհային տնտեսության աճը կտատանվի 4,2%-ի սահմաններում:
ԱՄՀ գնահատականների համաձայն` համաշխարհային տնտեսության աճը դեռևս գտնվում է ոչ կայուն հիմքերի վրա, իսկ աշխարհի առաջատար երկրի առջև ծառացած խոշորագույն խնդիրը դա ռեկորդային մակարդակի հասնող գործազրկությունն է: ԱՄՀ տվյալներով` ամբողջ աշխարհում այսօր շուրջ 210 մլն մարդ հաշվառվում Է որպես գործազուրկ:
Զարգացած երկրների համար ԱՄՆ ընթացիկ տարում կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 2,7% աճ, 2011 թվականի համար` 2,2% աճ: Ինչ վերաբերում է զարգացող երկրներին, ապա վերջիններիս համար ԱՄՀ կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 7,1% աճ, իսկ 2011 թվականի համար` 6,4% աճ: