GOOGLE-Ը ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԱՐԻՆ ԱՄՓՈՓԵԼ Է 8,5 ՄԼՐԴ ԴՈԼԱՐ ԶՈՒՏ ՇԱՀՈՒՅԹՈՎ
Ամերիկյան ինտերնետային հսկա Google Inc. ընկերությունն ամփոփել է 2010 թվականի իր գործունեության ֆինանսական արդյունքները: Ընկերության հրապարակած ֆինանսական հաշվետվության համաձայն հաշվետու ժամանակահատվածում նախորդ տարվա համեմատությամբ ընկերության զուտ շահույթն աճել է 26%-ով և կազմել 8,5 մլրդ դոլար: Նշենք, որ 2009 թվականի արդյունքներով ընկերության զուտ շահույթը կազմել էր 6,5 մլրդ դոլար: Ներկայացված տվյալների համաձայն, Google-ի հասույթը հաշվետու այս մեկ տարում, նախորդ տարվա համեմատությամբ, աճել է 24,1%-ով և կազմել 29,3 մլրդ դոլար:
Նշենք նաև, որ ընթացիկ տարվա միայն չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով Google-ի զուտ շահույթը կազմել է 2,54 մլրդ դոլար` նախորդ տարվա համեմատությամբ աճելով շուրջ 29%-ով: Հասույթն այս նույն եռամսյակում աճել է 27,2%-ով և կազմել 8,4 մլրդ դոլար:
Ինչպես նշվում է Google-ի հրապարակած ֆինանսական հաշվտվության մեջ` հաշվետու ամիսներին ընկերության գրանցած ֆինանսական ցուցանիշների աճն առավելապես պայմանավորված է ընկերության հիմնական բիզնեսի ոլորտում գրանցված դրական միտումներով, ինչպես նաև բջջային տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերության որոշ ստորաբաժանումների արդյունավետ աշխատանքով:
Google-ն աշխարհի խոշորագույն որոնման համակարգն է, որտեղ ամսական հարցումները կազմում են 41 մլրդ 345 մլն: Այս որոնման համակարգի մասնաբաժինը շուկայում գերազանցում է 60%-ը: