ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՎՃԱՐՄԱՆ ՀԵՏ ԿԱՊՎԱԾ ԽՆԴԻՐՆԵՐՆ ԱՍՏԻՃԱՆԱԲԱՐ ԼՈՒԾՎՈՒՄ ԵՆ
Ի տարբերություն հունվար ամսվա թոշակների վճարման հետ կապված խնդիրների, երբ թոշակների վճարումը մեկնարկել էր հունվարի 5-6-ից, փետրվար ամսվա վճարումն սկսվել է փետրվարի 2-ից, և հենց առաջին օրը վճարվել է շուրջ 1 մլրդ դրամ: Այս մասին այսօր` հունվարի 3-ին, հրավիրված կառավարության նիստի շրջանակներում նշել է ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյան: Վերջինիս խոսքերով, արդեն իսկ սպասարկվել են Երևան քաղաքում կենսաթոշակ ստացողների մոտավորապես 25 տոկոսը:
Ինչ վերաբերում է վճարումների հետ կապված հերթերին` նախարարը մասնավորապես նշել է. «Երեկվա դրությամբ նախարարությունից կազմվել են համապատասխան աշխատանքային խմբեր, որոնք պտտվել են փոստային բաժանմունքներում, արձանագրել են իրավիճակը և ցուցակների կազմման այն նոր ձևաչափը, որ մենք սահմանեցինք, հնարավորություն տվեց ավելի արդյունավետ բաժանել թոշակները: Ընթացքում եղել են խնդիրներ, որոնք հիմնականում կապված են եղել այն հանգամանքի հետ, որ երբեմն փոստային բաժանմունք գալիս են կենսաթոշակ ստանալու քաղաքացիներ, որոնք այդ իրավունքը չունեն: Այսինքն` չունեն կամ լիազորագիր, կամ նախկինում ստացվել է, որ կենսաթոշակը կանխիկ ձևով ստացել է հարազատը կամ բարեկամը: Ներկայումս այդ հարցը հստակ կարգավորված է, և բոլորին արդեն իսկ ծանուցվել է, որ եթե լիազորագրով պետք է կենսաթոշակ ստանա, ապա լիազորագիրը պետք է ներկայացնի ոչ թե փոստային բաժանմունք, այլ սոցապ համապատասխան տարածքային բաժին, որպեսզի ընդգրկվի ցուցակներում: Երեկվա դրությամբ, պետք է ասեմ, որ ամեն ինչ նորմալ է եղել, թոշակները նորմալ բաժանվել են: Եվ հավելեմ նաև մեկ բան. լուծարված վճարային ծառայության աշխատակիցների հետ կապված շուրջ 31 մարդ արդեն «Հայփոստ»-ի կողմից ընդունվել է աշխատանքի, 121 մարդ հրաժարվել է աշխատանքից, և այս ընթացքում, երբ այլ վճարահաշվարկային կազմակերպությունների հետ նախարարությունը կնքեց պայմանագրեր, արդեն այդ վճարահաշվարկային կազմակերպություններում են ընդունվել աշխատանքի, և այս առումով երեկվա տվյալներով 122 աշխատակիցներ ընդգրկվել են արդեն այլ վճարահաշվարկային կազմակերպություններում աշխատանքի»: