ՏՀԶԿ ԱՆԴԱՄ ԵՐԿՐՆԵՐԸ ԳՐԱՆՑԵԼ ԵՆ 2,9% ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՃ
Տնտեսական Համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) անդամ 34 երկրների համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 2010 թվականի չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով նախորդ եռամսյակի համեմատությամբ աճել է 0,4%-ով: ՏՀԶԿ տվյալների համաձայն, կազմակերպության անդամ երկրները գրանցում են համախմբված ՀՆԱ-ի աճ արդեն յոթերորդ եռամսյակն անընդմեջ, չնայած որ չորրորդ եռամսյակում երրորդ եռամսյակի համեմատությամբ ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը նվազել են: Նշենք, որ նախորդ տարվա երրորդ եռամսյակի արդյունքներով ՏՀԶԿ անդամ երկրների ՀՆԱ-ն աճել էր 0,6%-ով:
Միևնույն ժամանակ նշենք նաև, որ հաշվետու եռմայսակում տարեկան կտրվածքով ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 2,9%: Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ 2010 թվականի արդյունքներով ՏՀԶԿ անդամ երկրները ապահովել են շուրջ 2% աճ` 2009 թվականին գրանցված 3,5% անկման դիմաց:
ՏՀԶԿ-ն աշխարհի խոշորագույն տնտեսական կազմակերպություններից մեկն է, որը համախմբում է աշխարհի առավել զարգացած 34 երկրներին: