ԱՄՀ-Ն ԱՍԻԱՅԻ ՀԱՄԱՐ ԿԱՆԽԱՏԵՍՈՒՄ Է ՀԱՋՈՂ ԵՎ ԿԱՅՈՒՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱՊԱԳԱ
Առաջիկա երկու տարիներին Ասիայում կպահպանվի տնտեսական աճի բարձր մակարդակ` աշխարհի մյուս տարածաշրջանների համեմատությամբ: Նման կանխատեսում են ներկայացրել Արժույթի Միջազգային Հիմնադրամի (ԱՄՀ) վերլուծաբաններն իրենց նոր զեկույցում` նշելով, որ չնայած Ասիայի որոշ երկրներում առկա գնաճային խնդիրներին, Մերձավոր Արևելքում տիրող քաղաքական անկայունությանն ու Ճապոնիայի երկրաշարժին, այս տարածաշրջանի երկրները կունենան զգալի տնտեսական աճ` 7%-ի սահմաններում: Ընդ որում, նման տնտեսական «առաջընթացն», ըստ ԱՄՀ վերլուծաբանների, պայմանավորված կլինի «ասիական» արտահանման ծավալների կայուն աճով և տարածաշրջանի երկրներում ներքին պահանջարկի մեծացմամբ: Նշենք, որ 2010 թվականի արդյունքներով Ասիայում տնտեսական աճը կազմել էր 8.3%:
Կանխատեսվում է, որ առավել զգալի տնտեսական աճ կգրանցեն տարածաշրջանի այնպիսի տնտեսական «հսկաներ», ինչպիսիք են Չինաստանը և Հնդկաստանը: ԱՄՀ-ն 2011 և 2012 թվականների համար ակնկալում է Չինաստանի և Հնդկաստանի ՀՆԱ-ի աճ` համապատասխանաբար 9.5% և 8%: