ՀՈՒՆՎԱՐ-ՄԱՅԻՍ ԱՄԻՍՆԵՐԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐՆ ԱՃԵԼ ԵՆ 10.2%-ՈՎ
2011 թվականի հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել 258.6 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքեր, որոնք կազմել են կիսամյակային ծրագրի 82.1%-ը: Արդյունքում, հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջեի եկամուտների 95%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների հաշվին: ՀՀ ֆինանսների նախարարության փոխանցմամբ` 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտներ ու պետական տուրքերն աճել են 10.2%-ով կամ 23.9 մլրդ դրամով, ընդ որում հարկային եկամուտների աճը հիմնականում պայմանավորվել է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի, եկամտահարկի և այլ հարկերի աճով:
Այսպես, հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրված հարկերի և տուրքերի 48.3%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին, որը կազմել է 124.8 մլրդ դրամ և 8.1%-ով կամ 9.4 մլրդ դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից 77.1 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 47.7 մլրդ դրամը` ներքին շրջանառությունից, ընդ որում, եկամուտների աճն ապահովվել է գերազանցապես ներքին շրջանառությունից ստացված մուտքերի հաշվին:
Պետական բյուջեի հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 5.6%-ն ապահովվել է ակցիզային հարկի հաշվին` կազմելով 14.6 մլրդ դրամ: Մասնավորապես` հանրապետություն ներմուծվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից ստացվել է 9.8 մլրդ դրամ, հանրապետությունում արտադրվող ենթաակցիզային ապրանքների հարկումից` 4.8 մլրդ դրամ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների 17.5% ն ապահովվել է շահութահարկի հաշվին` կազմելով 45.3 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ շահութահարկի մուտքերն աճել են 19.5%-ով կամ 7.4 մլրդ դրամով:
Այս նույն ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե է մուտքագրվել 31.1 մլրդ դրամ եկամտահարկ` ապահովելով հարկերի և տուրքերի 12%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ եկամտահարկի մուտքերն աճել են 10.1%-ով կամ 2.9 մլրդ դրամով:
Մաքսատուրքի գծով մուտքերը կազմել են ավելի քան 14 մլրդ դրամ կամ հարկերի և տուրքերի 5.4%-ը ` 10.9%-ով գերազանցելով 2010 թվականի համապատասխան ցուցանիշը:
2011 թվականի հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 7.7 մլրդ դրամ պետական տուրքեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 78.9%-ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված մուտքերն աճել են 15.3%-ով կամ 1 մլրդ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գործունեության առանձին տեսակներից գանձվել են ավելի քան 8.3 մլրդ դրամ հաստատագրված վճարներ` ապահովելով հարկային եկամուտների ու պետական տուրքերի 3.2%-ը: Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 5.7%-ով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է գործունեության որոշ տեսակների` հարկման ընդհանուր դաշտ անցնելու հանգամանքով:
2011 թվականի հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 4.9 մլրդ դրամ բնօգտագործման և բնապահպանական վճարներ, որոնք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել են 53.3% ով կամ 1.7 մլրդ դրամով` հիմնականում պայմանավորված օգտակար հանածոների արդյունահանման և այլ պետություններում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար գանձվող վճարների աճով: