ՀՈՒՆԱՍՏԱՆ. ԱՎԱՐՏՎԵՑ «ԵՌՅԱԿ ՄԻՈՒԹՅԱՆ» ՀԵՏ ԲԱՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՓՈՒԼԸ
«Եռյակ միությունը», որի մեջ մտնում են Եվրահանձնաժողովը, Եվրոպական կենտրոնական բանկը և Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, ավարտել է բանկակցությունները Հունաստանի կառավարության հետ`  վարկային նոր տրանշի տրամադրման հարցի շուրջ: Արդյունքում, որոշվել է, որ որոշ տեխնիկական խնդիրների լուծման ադրունքում Հունաստանին կտրամադրվի «սպասված» տրանշը: Սկզբնական գումարը կկազմի 8 մլրդ եվրո:
Նշենք, որ մոտակա ժամանակաշրջանում այս նոր տրանշը Հունաստանին անհրաժեշտ կլինի արտաքին պարտքի մարման, աշխատավարձերի և կենսաթոշակների վճարման համար:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ի և ԱՄՀ-ի կողմից Հունաստանի առջև դրվել են նախապայմաններ, որոնց կատարման դեպքում միայն Հունաստանին կտրամադրվի 110 մլրդ եվրոյի վարկային միջոցների հերթական տրանշը: Այս նախապայմաններից է, մասնավորապես, բյուջեի պակասուրդի կրճատումը:
Հունաստանը հայտարարել էր, որ պատրաստ է կատարել բյուջեի պակասուրդի կրճատման նպատակով ստանձնած իր բոլոր պարտավորությունները: Հունաստանը պարտավորվել է 2011 թվականին բյուջեի պակասուրդը կրճատել մինչև ՀՆԱ-ի 7,6%-ը:
Հատկանշական է, որ բյուջեի պակասուրդի կրճատման նպատակով արդեն իսկ կրճատվել են բյուջեի որոշ ծախսեր. աշխատանքից ազատվել են 30 հազար պետական աշխատողներ: