2022թ. հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի խոշոր հեռահաղորդակցական ընկերությունների մուծած հարկերի ծավալը նվազել է 3.00%-ով
Հրապարակվել է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատու ընկերությունների 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ցուցակը, որտեղ ներկայացված են նաև Հայաստանի առաջատար հեռահաղորդակցական ընկերությունները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
ՄՏՍ Հայաստանը (Վիվա-ՄՏՍ) զբաղեցնում է ընդհանուր ցուցակի 5-րդ հորիզոնականը։ Ընկերությունը մուծել է 12.49 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ վճարված հարկերի ծավալը նվազել է 4.18%-ով կամ 0.54 մլրդ դրամով։
21-րդ հորիզոնականում Տելեկոմ Արմենիան (Team Telecom Armenia, նախկինում Beeline) է: Ընկերությունը մուծել է 6.11 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 50.88%-ով կամ 2.06 մլրդ դրամով։
Յուքոմը (Ucom) զբաղեցնում է խոշոր հարկ վճարողների ցուցակի 28-րդ հորիզոնականը։ 2022թ. հունվար-սեպտեմբերին ընկերությունը մուծել է 5.61 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ վճարված հարկերի ծավալը նվազել է 28.53%-ով կամ 2.24 մլրդ դրամով։
ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ (Ռոստելեկոմ) ընկերությունը ցուցակի 138-րդ հորիզոնականում է։ Ընկերությունը մուծել է 1.33 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ վճարված հարկերի ծավալը նվազել է 4.62%-ով կամ 64.83 մլն դրամով։
Առաջատար 4 հեռահաղորդակցական ընկերության կողմից մուծվել է 25.56 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 789.58 մլն դրամով կամ 3.00%-ով։
Վերոնշյալ հեռահաղորդակցական ընկերություններին բաժին է ընկնում 1,000 խոշոր հարկատուների վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալի 2.36%-ը։ 2021թ.-ի համանման ցուցանիշը 3.21% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 18/10/22 դրությամբ՝ 403.96 դրամ), ապա հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարների կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 62.27 մլն դոլար։