ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇԻ 18% ԱՆԿՈՒՄ
2011 թվականի հոկտեմբերին, տարեկան կտրվածքով, ՀՀ-ում գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 2.4% աճ: Միևնույն ժամանակ, հաշվետու այս մեկ ամսվա արդյունքներով, նախորդ ամսվա համեմատությամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը գրանցել է 18% անկում:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ամփոփ վիճակագրական ցուցանիշների համաձայն` հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, անկում է գրանցվել տնտեսական գործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Այսպես, այս մեկ ամսվա արդյունքներով արդյունաբերական արտադրանքի համախառն ծավալը կազմել է 88738.8 մլն դրամ` ամսական կտրվածքով  գրանցելով 3.4% անկում: Տարեկան կտրվածքով արդյունաբերական արտադրանքի համախառն ծավալն աճել է 14.3%-ով:
Գյուղատնտեսության ոլորտում տարեկան կտրվածքով գրանցվել է 7.7% աճ, իսկ ամսական կտրվածքով` 36% անկում, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սեզոնային գործոններով: Հոկտեմբերին ՀՀ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 117112.8 մլն դրամ:
Ինչ վերաբերում է շինարարության ոլորտին, ապա այստեղ ճգնաժամի ազդեցությունը դեռևս զգալի է: Ամսական կտրվածքով շինարարության ոլորտում գրանցվել է անկում` 25%-ի սահմաններում, տարեկան կտրվածքով` 6.9% անկում: Այս մեկ ամսվա արդյունքներով ՀՀ-ում շինարարության համախառն ծավալը կազմել է 46230.6 մլն դրամ:
Հոկտեմբերին ՀՀ-ում առևտրի շրջանառությունը կազմել է 182091.8 մլն դրամ: Ցուցանիշը տարեկան կտրվածքով աճել է 2.8%-ով, իսկ ամսական կտրվածքով գրանցել է 3.6% անկում:
Նշենք նաև, որ 2011 թվականի հոկտեմբերին մեր հանրապետությունում սպառողական գների ինդեքսը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 5.7%-ով, իսկ նախորդ ամսվա համեմատությամբ` 0.3%-ով: Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն այս նույն ժամանակահատվածում գրանցել է համապատասխաաբար 5.7% և 0.1% աճ: