Հայաստանում կանաչ ուղու առաջմղում՝ Արտադրանքի բնապահպանական հետքի և դրա առավելությունների վերաբերյալ իրազեկման աշխատաժողով արտադրական ձեռնարկությունների համար
07/03/2023 21:36
2023 թվականի մարտի 13-ին «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը հրավիրում է Հայաստանում արտադրական ձեռնարկությունների, տեղական իշխանությունների և գործակալությունների, գործարար ասոցիացիաների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին իրազեկման աշխատաժողովի՝ նվիրված Արտադրանքի բնապահպանական հետքի (PEF) և Եվրոպական միության Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկայի (SMGP) նախաձեռնության ներկայացմանը։
Միջոցառումը բաց է բոլոր այն շահագրգիռ կողմերի համար, ովքեր հետաքրքրված են և աշխատում են կանաչ տնտեսության, շրջանաձև տնտեսության, ռեսուրսների արդյունավետ և մաքուր արտադրության (RECP) և շրջակա միջավայրի պաշտպանության հետ կապված խնդիրների շուրջ: Հանդիպումը կազմակերպվում է ՄԱԿ ԱԶԿ-ի (UNIDO) կողմից՝ PRé Sustainability-ի և ազգային գործընկերների համագործակցությամբ։
Միջոցառումը կկազմակերպվի հիբրիդային ձևաչափով և կներկայացնի ԱԲՀ մեթոդաբանությունը և երկրում ավելի կանաչ արտադրանքի ներդրման առավելությունները: Աշխատաժողովին կլինեն ներկայացումներ և քննարկումներ ոլորտի փորձագետների հետ և ներկաներին կտրամադրի կանաչ կամ էկոլոգիապես մաքուր արտադրանքի հայեցակարգի համապարփակ պատկերացում: Այն կանցկացվի հայերեն և անգլերեն լեզուներով (համաժամանակյա թարգմանությամբ):
Սեմինարն ընդգրկում է կանաչ արտադրանքի խթանման գործիքներին և ռազմավարություններին առնչվող թեմաներ, ներառյալ էկոպիտակավորումը (նշելով ներկա ազգային իրավիճակը), համապատասխան օրենսդրական հիմքերը և տարբեր թիրախային խմբերի օգուտները: Կուսումնասիրվի նաև ԵՄ շուկա արտահանող հայկական ձեռնարկությունների համար ԱԲՀ մեթոդաբանության կիրառման հնարավոր ազդեցությունը: Աշխատաժողովը հնարավորություն կտա ներկաներին հարցեր տալ և ներգրավվել թեմատիկ քննարկումների մեջ:
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը և «ԵՄ Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա» նախաձեռնության ներդրումը
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի շրջանակներում Միավորված ազգերի կազմակերպության Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (UNIDO) ներկայացնում է ԵՄ Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա և Արտադրանքի բնապահպանական հետք մեթոդաբանությունը Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներում՝  ներառյալ Հայաստանում: Հայաստանում UNIDO-ին աջակցում է «ՍԻՎԻՏՏԱ ԷՅԷՄ» բնապահպանական և կայունության ծրագրերում մեծ փորձ ունեցող խորհրդատվական ընկերությունը:
«Հայաստանում «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի իրականացումը կարևոր քայլ է կայուն արտադրության և սպառման պրակտիկայի, ինչպես նաև նրանց բնապահպանական օգուտների գործելակերպի հետ կապված բնապահպանական օգուտները խթանելու համար», – ասաց Հայաստանում ՄԱԿ ԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանը: «Մենք խրախուսում ենք բոլորին օգտվել այս բացառիկ հնարավորությունից և ծանոթանալ էկոպիտակավորմանը և դրա օգուտներին»:
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել պահպանել և արդյունավետ օգտագործել բնական կապիտալը, բարձրացնել մարդկանց բնապահպանական բարեկեցությունը և խթանել կանաչ տնտեսական աճը ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում: Աջակցելով շրջակա միջավայրի հետ կապված գործողություններին, ցուցադրել և աջակցել առավել կանաչ աճի հնարավորություններ և ստեղծել բնապահպանական ռիսկերն առավել լավ կառավարելու մեխանիզմներ։ Ծրագիրն իրականացվում է հինգ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից՝ OECD (Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպություն), UNECE (ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողով), UNEP (ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագիր), UNIDO (ՄԱԿ-ի արդյունաբերության զարգացման կազմակերպություն) և Համաշխարհային բանկ: