Իրանի ԿԲ-ն ավարտում է CBDC-ի ստեղծման նախնական փուլը
Իրանի Կենտրոնական բանկի ստորաբաժանումներից մեկը՝ Դրամավարկային և բանկային հետազոտությունների ինստիտուտը (MBRI), հայտարարել է թվային ռիալի մշակման նախնական փուլի ավարտի մասին։
Կենտրոնական բանկի վճարային համակարգերի վերահսկողության գրասենյակի ղեկավար Ռեզա Մանի Յեկտան նշել է, որ կարգավորիչը նախատեսում է ընդլայնել CBDC փորձի մասշտաբները երկրի վճարային համակարգում, սակայն չի ցանկանում շտապել այն գործարկել։
«Նախնական փուլը բարեհաջող ավարտ արձանագրեց՝ ուղեկցվելով արժեքավոր ձեռքբերումներով։ Շուտով նախագիծը կգործարկվի այլ էկոհամակարգերում և կօգտագործվի մեծ թվով օգտատերերի կողմից»,- ասել է պաշտոնյան։
Ակնկալվում է, որ CBDC-ն կկարգավորվի ազգային արժույթի պես և կբաշխվի ֆիզիկական անձանց և բանկերին, հավելել է Մանի Յեկտան:
CBDC նախագծին մասնակցելու հայտ ներկայացրած իրանական 10 ֆինանսական հաստատություններից նախնական փուլին մասնակցել են Bank Melli-ը, Bank Mellat-ը և Bank Tejarat-ը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 16-ին Իրանը և Ռուսաստանի Դաշնությունը սկսեցին քննարկել ոսկու հիմքով սթեյբլքոյնի (կայուն կրիպտոարժույթ) ստեղծման հարցը:
Իսկ 2022թ. օգոստոսին իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են կրիպտոարժույթով վճարված 10 մլն դոլար արժողությամբ առաջին ներմուծման մասին։