Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում գումարեց 2023թ․ ընդհանուր ժողովը
2023թ. մարտի 23-ին Ամերիկայի առևտրի պալատը Հայաստանում (ԱԱՊՀ) անցկացրեց իր հերթական հաշվետու ընդհանուր ժողովը, որը ԱԱՊՀ-ի հիմնաքարային միջոցառումներից է և գումարվում է 2 տարին մեկ անգամ: Ժողովը նախագահեց ԱԱՊՀ գործող նախագահ պրն. Աշոտ Հովհաննիսյանը:
ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան տկն. Քրիստինա Քվինը նույնպես ներկա էր ժողովին: Դեսպան Քվինը հանդես եկավ բացման խոսքով՝ ընդգծելով Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև ամուր գործընկերությունը և ուրվագծելով Հայաստանում իր տնտեսական առաջնահերթությունները։
Ժողովի ընթացքում ներկայացվեց ԱԱՊՀ 2021-2023 թվականների զեկույցը՝ ներառյալ այս շրջանում ԱԱՊՀ-ի ռազմավարության իրագործումը, ընդհանուր գործունեությունը, ֆինանսական վիճակը, ինչպես նաև կազմակերպչական առաջնահերթությունների և պլանների ուրվագիծը:
Ժողովի ընթացքում նաև կայացավ ԱԱՊՀ Տնօրենների խորհրդի հերթական ընտրությունը, որից առաջ առաջադրված թեկնածուները հանդես եկան կարճ ելույթներով և ներկայացրին ԱԱՊՀ նպատակների իրագործման իրենց տեսլականը:
ԱԱՊՀ Տնօրենների խորհուրդը՝ ներառյալ Խորհրդի Նախագահը, երկու Փոխնախագահները և ինը անդամ Տնօրենները, ընտրվեցին երկու տարի ժամկետով, սկսած  2023 թվականից։
Ընդհանուր ժողովը ԱԱՊՀ նախագահ ընտրեց տկն. Էլինա Մարկարյանին (Կոկա-Կոլա ՀԲՔ)։
Պալատի առաջին փոխնախագահ ընտրվեց տկն․ Իրինա Սեյլանյանը (HSBC Բանկ Հայաստան), իսկ երկրորդ փոխնախագահ/գանձապետ ընտրվեց պրն. Կարեն Գարասեֆերյանը (Ջեյ Թի Այ Արմենիա):