Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2023թ. հունվար-մարտին մուծված հարկերի ծավալն աճել է 23.33%-ով
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2023թ. հունվար-մարտ ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Գազպրոմ Արմենիան։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 20.9 մլրդ դրամ՝ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 4.17%-ով կամ 0.838 մլրդ դրամով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը երկրորդն էր։
Երկրորդ տեղում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը՝ 15.49 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ -19.96 մլրդ կամ -56.31%։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունն առաջինն էր։
Երրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 11.66 մլրդ դրամ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +3.79 մլրդ կամ 48.17%։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը երրորդն էր։
Չորրորդ տեղում է Փրիթի Ուեյ ընկերությունը (Վեստա), որը պետբյուջե է վճարել 8.74 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 8.23 մլրդ դրամով կամ 1,641.34%-ով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը 109-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 7.27 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.4 մլրդ դրամով կամ 23.87%-ով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը 4-րդն էր։
Վեցերորդ տեղում է Ակբա բանկը, որը պետբյուջե է վճարել 7.11 մլրդ դրամ հարկ։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 5.37 մլրդ դրամով կամ 308.35%-ով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը 23-րդն էր։
Մոբայլ Սենթր Արթ 7-րդ տեղում է՝ 5.34 մլրդ դրամ՝ +4.05 մլրդ դրամ կամ +313.24%։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը ցուցակի 36-րդ հորիզոնականում էր։
Սի-Փի-Էս Էներջի Գրուպն 8-րդն է՝ 5.07 մլրդ դրամ՝ +0.91 մլրդ դրամ կամ +21.88% (Հաշվի են առնվել նաև ՍիՓիԷս Օիլի 2022թ. առաջին եռամսյակի ցուցանիշները)։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը ցուցակի 17-րդ հորիզոնականում էր։
Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա ընկերությունը 9-րդ տեղում է ՝ 4.53 մլրդ դրամով և արձանագրած 1.94 մլրդ կամ 74.83% աճով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունը 12-րդն էր։
Ֆլեշը եզրափակում է տասնյակը, ընկերությունը բյուջե է մուծել 3.94 մլրդ դրամ հարկ, 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 91.66 մլն դրամով կամ 2.38%-ով։ 2022թ. հունվար-մարտին ընկերությունն 5-րդն էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրել 3-ական ընկերություն էներգակիրների  և ծխախոտագործության ոլորտներից։ 2 ընկերությամբ ներկայացված է էլեկտրոնիկայի վաճառքի ոլորտը, և մեկական ընկերությամբ՝ բանկային և հանքարդյունաբերության ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 90.08 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից պակաս է 39.35 մլն դրամով կամ 0.04%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 212.09 մլրդ դրամ է, ինչը 22.95 մլրդ դրամով կամ 12.13%-ով ավել է 2022թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 381.1 մլրդ դրամ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 72.1 մլրդ դրամով կամ 23.33%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 23.64%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 55.65%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 26/04/23 դրությամբ՝ 387.33 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 232.56 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 547.56 մլն դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 983.93 մլն դոլար։