ԱԶԴԱՐԱՐՎԵԼ Է «ԹՎԻՆԻՆԳ» ԾՐԱԳՐԻ ՄԵԿՆԱՐԿԸ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանն ընդունել է Շվեդիայի միգրացիայի եւ ապաստանի քաղաքականության նախարար Թոբիաս Բիլսթրոմին, ով Հայաստանում է միգրացիայի ոլորտում իրականացվող Եվրամիության «Թվինինգ» ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում են նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ փոխվարչապետը ողջունել է հյուրի մասնակցությունը նման կարեւոր ծրագրի մեկնարկին` վստահություն հայտնելով, որ համատեղ աշխատանքով հնարավոր կլինի հաջողությամբ կյանքի կոչել այն:
Նշելով, որ միգրացիայի կառավարման գործընթացները շարունակում են Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում մնալ` Ա. Գեւորգյանը ոլորտում առկա հիմնախնդիրների լուծման հարցում կարեւորել է միջազգային համագործակցությունը եւ հատկապես ընդգծել Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը:
Կողմերն ադյունավետ են համարել վերջին տարիներին երկու երկրների աշխատանքները ինչպես «ՀՀ կառավարության եւ Շվեդիայի Թագավորության կառավարության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման մասին» համաձայնագրի, այնպես էլ Եվրամիության Շոդերկոպինգի գործընթացի շրջանակում: Երկուստեք գոհունակություն են հայտնել, որ համագործակցությունը շարունակվելու է նաեւ «Թվինինգ» ծրագրի շրջանակում, որը ԵՄ կողմից իրականացնելու է շվեդ-լեհական կոնսորցիումը:
Փոխվարչապետը նշել է, որ ծրագիրը գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Նախարար Բիլսթրոմը եւս վստահեցրել է, որ ամեն ինչ կարվի այն հաջողությամբ իրականացնելու համար:
Հանդիպումից հետո Արմեն Գեւորգյանն ու Թոբիաս Բիլսթրոմը մասնակցել են «Թվինինգ» ծրագրի մեկնարկն ազդարարող միջոցառմանը:
Փոխվարչապետը հանդես է եկել բացման խոսքով`ողջունելով ծրագրի մեկնարկը, կարեւորելով հիմնախնդիրների լուծման հարցում միջազգային համագործակցությունը, անդրադառնալով միգրացիայի կառավարման ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին:
«Թվինինգ» ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում միգրացիայի եւ ապաստանի կառավարման համակարգի բարելավմանը` Միգրացիոն պետական ծառայության ինստիտուցիոնալ ամրապնդման միջոցով: Հիմնական բաղադրիչներից են օրենսդրական դաշտի ներդաշնակեցումը ԵՄ չափանիշներին,  միգրացիայի հարցերով գործառույթներ ունեցող մարմինների աշխատանքի արդյունավետ համակարգումը, միգրացիայի եւ ապաստանի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգի ներդրումը:
Ծրագրի իրականացման համար ընտրվել է Շվեդիայի եւ Լեհաստանի միգրացիոն մարմինների ներկայացուցիչներից բաղկացած կոնսորցիումը: Հայկական կողմից ծրագրի շահառուներն են Տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայությունը, ինչպես նաեւ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը, Ոստիկանությունը, պետական այլ մարմիններ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից, տեւողությունը 27 ամիս է: