ՓՈԽՎԱՐՉԱՊԵՏՆ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ԳՅՈՒՄՐԻ
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը խոհրդակցություն է անցկացրել Շիրակի մարզպետարանում, որի ընթացքում քննարկվել են համայնքներում սեփական եկամուտների հավաքագրմանը, մարզում իրականացվող ծրագրերին առնչվող, ինչպես նաեւ ընթացիկ այլ հարցեր: Նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ մարզի համայնքներում 2012թ. սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ սեփական եկամուտների կատարողականը կազմել է 69,9 տոկոս, հողի հարկինը` 54,8 տոկոս:
Անդրադառնալով արդյունավետ վարչարարության խնդիրներին` Ա.Գեւորգյանը հատկապես կարեւորել է ընթացիկ բյուջեների կատարման եւ նոր ապառքների չկուտակման հանգամանքը: Փոխվարչապետը եւս մեկ անգամ ընդգծել է, որ դրան էր ուղղված նաեւ այս տարվա գարնանն ընդունված տեղական հարկերի մասին օրենսդրական փաթեթը, որով բազաներից հանվում են անհուսալի ապառքները, եւ հնարավորություն է ընձեռվում ձեւավորել առավել իրատեսական բյուջեներ ու ամբողջությամբ կատարել դրանք: Կարեւորելով բյուջետային կարգապահությունը` նա հիշեցրել է, որ տեղական հարկերի ոչ պատշաճ հավաքագրումն առաջին հերթին հարվածում է համայնքին` տեղական բյուջեն զրկելով եկամտային աղբյուրներից:
Փոխվարչապետը հիշեցրել է նաեւ, որ օրենսդրական փաթեթով սահմանված արտոնություններից բնակիչները կարող են օգտվել մինչեւ 2012թ. դեկտեմբերի 31-ը` վճարելով նախորդ տարիների գույքահարկի եւ հողի հարկի մայր գումարները եւ ազատվելով դրանց համար հաշվարկված եւ չվճարված տույժերի եւ տուգանքների վճարումից:
Խորհրդակցության ընթացքում փոխվարչապետին զեկուցվել է նաեւ մարզի առաջնահերթ խնդիրների լուծման ծրագրի երրորդ փուլի ընթացքի մասին: Նշվել է, որ արդեն իրականացվել է նախատեսված աշխատանքների 92,5 տոկոսը: Քննարկվել են նաեւ ընթացիկ այլ հարցեր:
Այցի շրջանակում Ա. Գեւորգյանը ներկա է գտնվել Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի հիմնարկեքի արարողությանը: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2013թ. ամռանը: Դպրոցն ավերվել էր երկրաշարժի ժամանակ եւ առ այսօր գործում է տնակային պայմաններում:
Դպրոցի կառուցման ծրագիրը նախաձեռնել էին ՀՕՖ-ը, “Do Something” կազմակերպությունն (որի ղեկավարը “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” ծրագրի նախաձեռնող Ջոն Դին է) ու “Մեդիամաքս” գործակալությունը: Ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել Մարդիգյան ընտանիքի հիմնադրամը, ծրագրին իր մասնակցությունն է ունեցել նաեւ ՀՀ նախագահը: Ընդհանուր առմամբ, այդ նպատակի համար հավաքվել է մոտ 450 հազ. դոլար: