Օտարերկրյա ներդրումները Վիետնամում 11 ամսում աճել են 14.8%-ով
Վիետնամի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների աճը 2023 թվականի 11 ամիսների ընթացքում կազմել է 14.8%։ Այս մասին հայտնում են հանրապետության պատասխանատու գերատեսչությունից:
Վիետնամի տնտեսության զարգացմանն ուղղված օտարերկրյա ներդրումների ընդհանուր ծավալը հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում հասել է 28.8 միլիարդ դոլարի, ինչը 14.8%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Նոր գրանցված ներդրումային կապիտալը գերազանցել է 16.4 միլիարդ դոլարը, կապիտալի ավելացումն արդեն իսկ իրականացվող ծրագրերում կազմել է 6.4 միլիարդ դոլար, իսկ ներդրողները ևս 5.97 միլիարդ դոլար են ծախսել գործող վիետնամական ընկերությունների և ձեռնարկությունների բաժնետոմսերի գնման համար:
2023-ին Վիետնամում ներդրումներ կատարած երկրների շարքում առաջատարը Սինգապուրն է, որը մոտ 5.5 միլիարդ դոլար է ներդրել Վիետնամի տնտեսության զարգացման համար: Հաջորդը Հոնկոնգն է՝ 4.3 միլիարդ դոլար ներդրումային պորտֆելով: Հոնկոնգին հաջորդում է Հարավային Կորեան, որը տարեսկզբից Վիետնամում ներդրել է 4.1 միլիարդ դոլար։
Վիետնամում օտարերկրյա ներդրումների մասին օրենքը ուժի մեջ մտնելուց ի վեր՝ 1986 թվականին, հանրապետության տնտեսությունում օտարերկրյա ներդրումների ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 455 միլիարդ դոլարը։