ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ԵՎ ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍՈՎ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԿԳՈՐԾԵՆ ՄԻՆՉԵՎ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 31-Ը
Նոյեմբերի 1-ի դրությամբ հողի հարկի մասով արտոնություններից օգտվել է 48 759, գույքահարկի մասով արտոնություններից` 42 243 քաղաքացի: Արդյունքում, համայնքային բյուջեներ է մուտքագրվել, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 579 մլն ՀՀ դրամ: Այս մասին զեկուցվել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանի մոտ կայացած խորհրդակցության ժամանակ, որի շրջանակներում քննարկվել են «Գույքահարկի եւ հողի հարկի գծով առաջացած ապառքների մասին» օրենքի կիրարկման հետ կապված հարցեր:
Նշենք, որ օրենքով սահմանված արտոնություններով` քաղաքացիները, մինչեւ 2012թ. դեկտեմբերի 31-ը վճարելով հողի հարկի եւ գույքահարկի մասով 2008թ. հունվարից մինչեւ 2011թ. հունվարն ունեցած պարտքի մայր գումարը, ազատվում են նշված ժամանակահատվածի համար հաշվարկված եւ չվճարված տույժերի վճարումից:
Արմեն Գեւորգյանն անբավարար է համարել օրենքի կիրարկման գործընթացը հողի հարկի մասով Շիրակի, Տավուշի, Արմավիրի եւ Կոտայքի մարզերում, գույքահարկի մասով` Լոռու մարզում, ինչպես նաև Շիրակի, Տավուշի, Արագածոտնի, Կոտայքի եւ Արմավիրի մարզերում:
Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ այս քայլով հնարավորություն է տրվում մի կողմից գումարներ մուտքագրել համայնքային բյուջեներ, մյուս կողմից` քաղաքացիներին ազատել հետագա պարտքերի կուտակումից: