Ճապոնիայում Toyota-ն, Honda-ն և Mazda-ն մեքենաների անվտանգության տվյալների կեղծման դեպքեր են արձանագրել
Ճապոնիան մեղադրել է որոշ խոշոր կոնցեռններին՝ ներառյալ Toyota-ին, Honda-ին և Mazda-ին, տրանսպորտային միջոցների անվտանգության և շահագործման վերաբերյալ տվյալները կեղծելու մեջ:
85 ավտոարտադրողների և այլ ընկերությունների հանձնարարվել է հետաքննել և զեկուցել, թե արդյոք տեղի է ունեցել տվյալների կեղծում: Արդյունքում, մինչև մայիսի վերջ, ընդհանուր առմամբ հինգ ավտոարտադրողներ հայտնել են նման գործողությունների իրականացման մասին:
Առաջացած կասկածը խաթարում է սպառողների վստահությունը և տրանսպորտային միջոցների հավաստագրումը: Համակարգն ինքը կանցկացնի հինգ ընկերությունների նկատմամբ հետագա հետաքննություն, և արդյունքների հիման վրա կձեռնարկվեն խիստ գործողություններ:
Բացի Toyota-ից, Honda-ից և Mazda-ից, խախտումներ են եղել Suzuki-ում և Yamaha-ում։ Մասնավորապես, Toyota-ն հայտնաբերել է տվյալների կեղծում ներկայումս արտադրվող երեք մոդելների համար հետիոտնի վթարի պաշտպանության փորձարկումների ժամանակ: Խոսքը Corolla Axio սեդանի, Corolla Fielder կայանի և Yaris Cross քրոսովերի մասին է: Նրանց առաքումը, ըստ Toyota-ի, այսօրվանից դադարեցվել է:
Mazda-ն իր հերթին հայտնաբերել է վթարի փորձարկման տվյալների կեղծում երեք մոդելների համար, որոնք ներկայումս արտադրությունից դուրս են:
Honda-ն ներկայացրել է նախկինում արտադրված 22 մոդելների աղմուկի փորձարկման սխալ տվյալներ: Իսկ Suzuki-ն կեղծել է արգելակման փորձարկման հաշվետվությունը մեկ չգործարկված մոդելի վրա: