Վրաստանում 2024 թվականին կկառուցվի 90 կմ ճանապարհ
Մինչև տարեվերջ Վրաստանում կկառուցվի 90 կմ ճանապարհ: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Վրաստանի տարանցիկ դերի զարգացումը երկրի կառավարության գլխավոր առաջնահերթությունն է՝ միջին միջանցքի աճող նշանակության ֆոնին, որը Վրաստանով կապում է Չինաստանն ու ԵՄ երկրները:
«Այս տարի հասարակությանը տրված խոստումը կկատարվի, և ընդհանուր առմամբ այս տարի կկառուցվի 90 կիլոմետր ավտոճանապարհ»,-ասել է Կոբախիձեն խորհրդարանում:
Նա նշել է, որ վերջին 4.5 ամիսների ընթացքում բացվել է Արևելք-Արևմուտք մայրուղու Ռիկոտի լեռնանցքում 36 կմ ճանապարհ, ինչպես նաև այդ հատվածում արդեն կառուցվել է 89 կամուրջ և անցկացվել է 50 թունել:
Բացի այդ, արդեն բացվել է Զեստաֆոնիի շրջանցիկ ճանապարհի հատվածը, որը դարձել է Արևելք-Արևմուտք մայրուղու մի մասը, և ավարտման փուլում է Բաթումիում շրջանցիկ ճանապարհի շինարարությունը, որտեղ կառուցվել են բոլոր հինգ թունելները և կառուցվել է 20 կամուրջ:
Նա նաև նշել է Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս մայրուղու վրա թունելի անցկացման ավարտը, որը կկրճատի Թբիլիսիից Կազբեգի տանող ճանապարհը։ Ավարտման փուլում է նաև Բակուրցիխե-Ծնոր և Խուլո-Զարզմա ճանապարհների շինարարությունը։
Վարչապետը նաև նշել է, որ վրացական երկաթուղու արդիականացման նախագիծն իրականացվում է հաջողությամբ և ավարտվել է նախագծով նախատեսված բոլոր թունելների շինարարությունը:
Նրա խոսքով ՝ իրականացվել է Անդրկովկասի ամենաերկար երկաթուղային թունելի նախագիծը, որը միացնում է Կվիշխեթ-Զվարեն, որի երկարությունը կազմում է ավելի քան 8 կմ, ավարտվել է նաև Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նախագծի շինարարական աշխատանքների 95%-ը: