Կենտրոնական բանկը հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացրել է մինչև 21%
Ռուսաստանի Բանկը կտրուկ բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը 2 տոկոսային կետով՝ մինչև տարեկան 21% ռեկորդային մակարդակ՝ նշելով առաջիկա նիստում դրա հետագա բարձրացման հնարավորությունը։ Սա հետևում է կարգավորիչի մամուլի հաղորդագրությունից, որը հիմնված է տնօրենների խորհրդի նիստի արդյունքների վրա:
«2024 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Բանկի Տնօրենների խորհուրդը որոշում կայացրեց բարձրացնել հիմնական տոկոսադրույքը 200 բազիսային կետով՝ տարեկան մինչև 21 տոկոս: Գնաճը զգալիորեն բարձր է Ռուսաստանի Բանկի հուլիսյան կանխատեսումից: Լրացուցիչ բյուջետային ծախսեր և 2024 թվականին դաշնային բյուջեի դեֆիցիտի հետ կապված ընդլայնումն ունի գնաճամետ ազդեցություն, անհրաժեշտ է դրամավարկային քաղաքականության հետագա խստացում, որպեսզի ապահովվի գնաճի վերադարձը թիրախային մակարդակին և նվազեցնի գնաճային սպասումները»,- նշել է ԿԲ-ն։
Կենտրոնական բանկը բարձրացրել է նաև 2024-2026 թվականների միջին հիմնական տոկոսադրույքի իր կանխատեսումը։ Հոկտեմբերի 28-ից մինչև 2024 թվականի վերջ կարգավորող մարմինն ակնկալում է, որ միջին հիմնական տոկոսադրույքը կլինի 21-21․3% միջակայքում: Մինչև 2024 թվականի վերջի միջին հիմնական տոկոսադրույքի կանխատեսումը նախկինում 16․9-17․4%-ից հասել է 17․5%-ի, 2025թ.-ի համար՝ 17-20%-ի՝ նախկինում 14-16%-ից, 2026թ.-ի համար՝ 12-13%, նախկին 10-11%-ի փոխարեն։ 2027 թվականի համար Ռուսաստանի Բանկը պահպանել է միջին հիմնական տոկոսադրույքի իր կանխատեսումը 7․5-8․5% մակարդակում:
«Գնաճը թիրախին վերադարձնելու և այն 4%-ի շուրջ կայունացնելու համար կպահանջվի հիմնական տոկոսադրույքի էականորեն ավելի բարձր միջնաժամկետ հետագիծ, քան կանխատեսվում էր հուլիսին»,- նշում են ԿԲ-ից։