ԿԲ-ն զգուշացրել է «ինկասատորների» հետ կապված նոր խարդախ սխեմայի մասին
Ռուսաստանի բանկը նախազգուշացրել է «ինկասատորների» հետ կապված նոր խարդախ սխեմայի մասին։ Հաղորդագրությունը հրապարակվել է կարգավորիչի Telegram ալիքում։ Ըստ Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ խարդախները սկսել են կեղծ սուրհանդակներ օգտագործել կանխիկ գումար հավաքողների անվան տակ՝ կանխիկ գումար վերցնելու և իբր այն մեկ այլ բանկ տեղափոխելու համար:
«Սովորաբար խաբեբաները զանգահարում են զոհին, ներկայանում որպես Ռուսաստանի Բանկի աշխատակից և հայտնում, որ բանկային հաշիվների վրա զանգվածային հարձակում է իրականացվում, ինչը կարող է հանգեցնել փողի հափշտակության։ Խնայողություններ ապահովելու համար հանցագործները առաջարկում են օգտվել կանխիկ հավաքողների անվճար ծառայությունից»,- նկարագրել է կարգավորիչը խարդախ սխեման: Ըստ Կենտրոնական բանկի՝ հարձակվողները վստահեցնում են իրենց զոհերին, որ «ինկասատորները» կանխիկ գումարը կտեղափոխեն մեկ այլ բանկ՝ «ժամանակավոր պահելու համար», որտեղ իբր ստեղծվել է «հատուկ հաշիվ», որը պաշտպանված է խարդախ հարձակումներից։
Կենտրոնական բանկը քաղաքացիներին հորդորել է չպատասխանել նման զանգերին կամ հաղորդագրություններին, ինչպես նաև որևէ պատրվակով գումար չփոխանցել անծանոթներին։ Կարգավորիչում հիշեցրել են, որ ինկասատորների ծառայություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է հատուկ պայմանագիր կնքել։ Բացի այդ, Ռուսաստանի Բանկի աշխատակիցները չեն զանգում մարդկանց, հավելել է Կենտրոնական բանկը:
Նոյեմբերի 19-ին Ներքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկը նախազգուշացրել է, որ խաբեբաները սկսել են գողանալ «հանրաճանաչ մեսենջերներից» մեկի օգտատերերի հաշիվները՝ օգտագործելով ֆիշինգ հղումներ, որոնք քողարկվել են որպես նվեր՝ պրեմիում բաժանորդագրությամբ: «Ցանկանալով օգտվել հնարավորությունից՝ դյուրահավատ զոհն անցնում է հղումով, որտեղ նրանից պահանջվում է մուտքագրել իր հաշվի օգտանունն ու գաղտնաբառը: Արդյունքում օգտատերը մնում է առանց որևէ բանի, իսկ խաբեբաներին հասանելի են դառնում նրա տվյալները»,- գրել է Վոլկը։ Նախորդ օրը՝ նոյեմբերի 18-ին, ՏԱՍՍ-ը գրել էր, որ խոսքը Telegram-ի մասին է։