Nvidia-ի եկամուտն աճել է 94%-ով՝ AI-ի մեծ պահանջարկի պատճառով
Nvidia-ն ներկայացրել է երրորդ եռամսյակի իր ֆինանսական արդյունքները, որոնք գերազանցել են վաճառքի և շահույթի ակնկալիքները, ինչպես նաև լավատեսական կանխատեսումներ են տվել ընթացիկ եռամսյակի համար, գրում է CNBC-ն։
Զեկույցը ցույց է տվել, որ ընկերության արագ աճը շարունակվում է, քանի որ նրա հզոր AI չիպերի պահանջարկը մնում է բարձր:
Nvidia-ի բաժնետոմսերը, որոնք չորեքշաբթի օրը փակվել են 0․76%-ով, հետշուկայական առևտրում նվազել են ևս 2․5%-ով:
Մեկ բաժնետոմսի շահույթը կազմել է 81 ցենտ՝ 75 ցենտի ակնկալիքների դիմաց, իսկ հասույթը հասել է 35․08 միլիարդ դոլարի՝ սպասված 33․16 միլիարդ դոլարի դիմաց:
Ընկերությունն ընթացիկ եռամսյակում ակնկալում է մոտ 37․5 միլիարդ դոլար եկամուտ՝ LSEG-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների կողմից ակնկալվող 37․08 միլիարդ դոլարի դիմաց: Չորրորդ եռամսյակի կանխատեսումը ենթադրում է, որ նախորդ տարվա համեմատ տարեկան աճը կկազմի մոտ 70%, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 265% տարեկան աճից ցածր է:
Nvidia-ի եկամուտը շարունակում է աճել՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 94%-ով: Բայց դա դեռ հաջորդական դանդաղում է նախորդ երեք եռամսյակների համեմատ, երբ վաճառքներն աճել են համապատասխանաբար 122%-ով, 262%-ով և 265%-ով:
Nvidia-ն եղել է արհեստական ​​բանականության ներկայիս բումի հիմնական շահառուն: 2024 թվականին բաժնետոմսերը գրեթե եռապատկվել են՝ դարձնելով այն ամենաթանկ հասարակական ընկերությունը:
Դրան նպաստել է Nvidia-ի տվյալների կենտրոնների հետ կապված բիզնեսը, որը ներառում է արհեստական ​​բանականության պրոցեսորների և հարակից բաղադրիչների վաճառքը և կազմում է Nvidia-ի եկամուտների ճնշող մեծամասնությունը: Nvidia-ի տվյալների կենտրոնի ստորաբաժանման եկամուտը կազմել է 30․8 միլիարդ դոլար՝ 112 տոկոսով ավելի, քան մեկ տարի առաջ, մինչդեռ StreetAccount-ի կողմից հարցված վերլուծաբանները ակնկալում էին 28․82 միլիարդ դոլար եկամուտ:
Nvidia-ի խաղային բիզնեսը հայտնել է 3․28 միլիարդ դոլար եկամտի մասին, մինչդեռ StreetAccount-ը ակնկալում էր 3․03 միլիարդ դոլար եկամուտ: Nvidia-ն ասում է, որ վաճառքի աճը պայմանավորված է համակարգիչների և նոութբուքերի համար գրաֆիկական պրոցեսորների պահանջարկի ավելացմամբ, ինչպես նաև խաղային կոնսոլների համար նախատեսված չիպերից ստացվող եկամուտներով: