ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը 2024թ.-ի դեկտեմբերին կազմել է 860․23 մլն դոլար
19/02/2025 12:34
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը 2024թ.-ի դեկտեմբեր ամսին կազմել է 860․23 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2023թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է ստացված փոխանցումների ծավալի աճ 384 մլն դոլարով կամ 81%-ով։
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ–ից ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր իրականացված փոխանցումների ծավալին, ապա 2024թ.-ի դեկտեմբերին արձանագրվել է 475․27 մլն դոլար ցուցանիշ։ 2023թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է կատարված փոխանցումների ծավալի աճ 158․3 մլն դոլարով կամ 50%-ով։
2024թ.-ի դեկտեմբեր ամսին ֆիզիկական անձանց կողմից իրականացված փոխանցումների արդյունքում արձանագրված դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 384․96 մլն դոլար։
2024թ.-ին ՀՀ բանկերի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված փոխանցումների ծավալը կազմել է 5.84 մլրդ դոլար, միևնույն ժամանակ արտերկիր է փոխանցվել 4.33 մլրդ դոլար։ Դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 1.51 մլրդ դոլար։