Հարավային Կորեան ուժեղացնում է արհեստական բանականության ոլորտում մասնագետների վերապատրաստումը
Հարավային Կորեայի շրջաններն ավելի ու ավելի շատ ջանքեր են գործադրում արհեստական բանականության ոլորտում փորձագետներ պատրաստելու համար։ Երկրի տարբեր հատվածներում բացվում են մասնագիտացված կրթական կենտրոններ և նոր կրթական ծրագրեր։
Այն բանից հետո, երբ Սեուլը թվային հանցագործությունների դեմ պայքարին ավելացրեց արհեստական ​​բանականության համակարգ, որը վերահսկում է առցանց ապօրինի բովանդակությունը, նման բովանդակության հեռացումների թիվը 2023-ին 6,010-ից ավելացավ մինչև 2024-ին 11,603-ի: Համակարգի հաջողությունը արթնացրել է AI տեխնոլոգիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը պետական ​​պաշտոնյաների մոտ. անցյալ տարի քաղաքային կառավարության երեք անգամ ավելի շատ աշխատակիցներ են վերապատրաստվել արհեստական ​​բանականության օգտագործման հարցում, քան նախորդ տարի: Սեուլի քաղաքապետը հայտարարեց արհեստական ​​բանականությունը բոլոր ոլորտներում ինտեգրելու պլանների մասին՝ տնտեսություն, տրանսպորտ, սոցիալական ապահովություն, առողջապահություն և այլն։ Այդ նպատակով քաղաքային իշխանությունները լրացուցիչ դասընթացներ կկազմակերպեն։
Գյոնգի նահանգը նախատեսում է մինչև 2029 թվականը ներդնել 496 միլիարդ վոն (մոտ 341․5 միլիոն դոլար) տեխնոլոգիական կրթության նախաձեռնություններում: Նախագծով նախատեսվում է տարեկան վերապատրաստել 11,000 մարդ, որոնցից 6,000-ը կստանան արհեստական ​​բանականության, մեծ տվյալների, կիսահաղորդիչների և կենսատեխնոլոգիայի ոլորտների որակավորում:
Հարավային Կորեայի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Բուսանում, 2022 թվականից գործում է Թվային նորարարության ակադեմիան, որի նպատակն է մինչև 2026 թվականը թողարկել ՏՏ ոլորտի 10,000 մասնագետ։ Ծրագիրը գործում է տեղական համալսարանների և հետազոտական ​​կենտրոնների միջոցով և առաջարկում է ուսուցման բոլոր մակարդակները՝ հիմնականից մինչև առաջադեմ մասնագետ:
Daegu Metropolitan City Education Office-ը հիմնել է AI տեխնոլոգիաների ուսուցման կենտրոն՝ 4․5 միլիարդ վոն (3․1 միլիոն դոլար) ներդրմամբ: Կենտրոնը պատրաստում է մեծ տվյալների, արհեստական ​​բանականության կառավարման, վիրտուալ և ընդլայնված իրականության ոլորտի մասնագետներ։
Դեյջոնում չորս քաղաքային դպրոցներ նշանակվել են որպես արհեստական ​​բանականության վրա կենտրոնացած դպրոցներ, ևս 20 դպրոցներ դարձել են AI ծրագրերի փորձնական վայրեր:
Կորեացի փորձագետները, հարգանքի տուրք մատուցելով հաջողություններին, մատնանշում են նաև այս նախաձեռնությունների իրականացման հետ կապված խնդիրներ։ Արհեստական ​​բանականության կրթության Կորեայի ասոցիացիայի նախագահ, պրոֆեսոր Մուն Հյուն Նամի կարծիքով, հիմնական մարտահրավերը որակյալ ուսուցիչների բացակայությունն է: Նա նշում է, որ արհեստական ​​բանականության շատ հրահանգիչներ, հատկապես նրանք, ովքեր աշխատում են մեծ լսարանի հետ, չունեն մասնագիտացված կրթություն և հմուտ չեն AI գործիքների օգտագործման մեջ։ Պրոֆեսոր Մունը շեշտում է, որ արհեստական ​​բանականության կրթությունը պետք է տրամադրի ոչ միայն տեխնոլոգիան օգտագործելու հմտություններ, այլև հասկանալ, թե ինչպես ուղղել արհեստական ​​բանականության սխալները: Նա խորհուրդ է տալիս տեղական իշխանություններին, համագործակցելով համալսարանների և գիտահետազոտական ​​ինստիտուտների հետ, ձևավորել փորձագետ ուսուցիչներից բաղկացած թիմ և ՏՏ ընկերությունների հետ համատեղ մշակել վերապատրաստման ծրագրեր:
Կյուն Հի համալսարանի իրավագիտության պրոֆեսոր Ջոնգ Վանը ասում է, որ արհեստական ​​բանականության ներդրումային ծրագրերի ազգային և տեղական ընդլայնումն արդարացված է, բայց նաև կոչ է անում ուշադրություն դարձնել հստակ չափանիշների անհրաժեշտությանը: Պրոֆեսորի խոսքով՝ անհրաժեշտ է ստեղծել փորձագիտական ​​խումբ՝ AI-ի կիրառման էթիկական չափանիշների խորը ուսումնասիրության համար։ Այս խնդիրը հատկապես արդիական է դառնում արհեստական ​​բանականության նոր մոդելների ի հայտ գալու հետ կապված աճող մտահոգությունների ֆոնին, ինչպիսին է DeepSeek նեյրոնային ցանցը, որը մշակվել է չինական համանուն ընկերության կողմից: