Saudi Aramco-ն պատրաստվում է մուտք գործել Ֆիլիպինների մանրածախ շուկա
Սաուդյան Արաբիայի պետական Saudi Aramco-ն վերջնական համաձայնագիր է ստորագրել Unioil Petroleum Philippines-ի 25% բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ, որը շահագործում է Ֆիլիպիններում 165 բենզալցակայաններ և չորս պահեստային տերմինալներ: Գործարքի ավարտը ենթակա է կարգավորող մարմինների հաստատմանը, հայտնել են ընկերությունում:
«Պլանավորված ձեռքբերումը նպատակ ունի օգուտ քաղել Ֆիլիպիններում թանկարժեք վառելիքի շուկայի սպասվող աճից: Դա առաջադեմ քայլ է Aramco-ի վերամշակման սեգմենտի ընդլայնման և նրա համաշխարհային մանրածախ ցանցի ընդլայնման համար, որն ուղղված է լրացուցիչ շուկաների ապահովմանը», – ասվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Aramco-ի նմանատիպ գործարքներ նախկինում գրանցվել են Չիլիում և Պակիստանում: 2024 թվականին ընկերությունը հայտարարեց Esmax Distribucion SpA-ի 100%-ի և Gas&Oil Pakistan Ltd-ի 40%-ի ձեռքբերման մասին: