ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը 2025թ․ հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 8․1%
2025թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 8․1%-ով։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալներից։ Հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, արձանագրվել է 4% անկում։
Արդյունաբերության շարունակական անկում
Հաշվետու ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 2,409 տրիլիոն դրամ, ինչը 2024թ. համադրելի ցուցանիշից պակաս է 3%-ով։ Հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատությամբ, արձանագրվել է 20․8% աճ։ Սա նշանակում է, որ հոկտեմբերին եղել է կարճաժամկետ վերականգնում, բայց երկարաժամկետ ժամանակահատվածում տեմպը դեռևս բացասական է։
Շինարարության ծավալը հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 551․4 մլրդ դրամ՝ 2024թ. համադրելի ցուցանիշից 20.6% ավել։ Հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, արձանագրվել է 6.7% աճ, ինչը վկայում է ակտիվ շինարարական սեզոնի մասին։ Ոլորտը անցում է կատարում արագ ընդլայնումից դեպի կայունացում։
Առևտրի շրջանառությունը կազմել է 5,323 տրիլիոն դրամ, նախորդ տարվա համեմատ արձանագրվել է 3.2% աճ։ Հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատությամբ, գրանցվել է 2․2% անկում։
Ծառայությունների (առանց առևտրի) ծավալը կազմել է 3,332 տրիլիոն դրամ, 2024թ․ հունվար-հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 10․8% աճ։ Հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, արձանագրվել է աճ՝ 1․8%։
Առևտրի և ծառայությունների ոլորտները շարունակում են պահպանել նախորդ տարվա աճի տեմպերը՝ ամրապնդելով ներքին պահանջարկը և նպաստելով ընդհանուր տնտեսական ակտիվությանը և կայունությանը։
Սպառողական գների ինդեքսը 2025թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին աճել է 3.3%-ով։ Արդյունաբերական գների ինդեքսը՝ 3.3%-ով։
2025 թվականին Հայաստանի տնտեսության ոլորտային պատկերը հակասական է․ մի կողմից շարունակվում է առևտրի, ծառայությունների և շինարարության կայուն աճը, մյուս կողմից՝ դիտվում է արդյունաբերության նկատելի անկում, որը դառնում է տարվա հիմնական բացասական ազդակը։
Աճող ոլորտները մեծապես շահում են ներմուծման ընդլայնումից, սպառողական ակտիվությունից, ինչպես նաև զբոսաշրջության վերականգնումից, որն ավելացնում է ծառայությունների պահանջարկը։ Շինարարության աճը պայմանավորված է ինչպես մասնավոր ներդրումներով, այնպես էլ բնակարանաշինության շարունակական բարձր պահանջարկով, ինչը դարձնում է այն տնտեսության ամենաակտիվ ճյուղերից մեկը։ Ընդհանուր առմամբ, տնտեսության շարժիչ ուժը շարունակում են մնալ սպառման վրա հիմնված ոլորտները։