Ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն՝ ըստ երկրների. 2025թ. հունվար-նոյեմբեր
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2025թ. հունվար-նոյեմբերին ներմուծման ծավալները Հայաստան կազմել են 11․6 մլրդ դոլար։ 2024թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ ներմուծման ծավալներն նվազել են 27․43%-ով կամ 4․4 մլրդ դոլարով։
Ներմուծման ամենամեծ ծավալները շարունակում են արձանագրվել Ռուսաստանի ուղղությամբ։ Վերոնշյալ ժամանակահատվածում Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման ծավալներն նվազել են 53․43%-ով կամ 4․76 մլրդ դոլարով և կազմել 4․15 մլրդ դոլար։ Ռուսաստանին բաժին է ընկնում ներմուծման 35․89%-ը։
Երկրորդը Չինաստանն է՝ 1․21 մլն դոլար, +11․37% կամ 123․4 մլն դոլար։ Չինաստանին բաժին է ընկնում ներմուծման 10․46%-ը։
Եռյակը եզրափակում է Վրաստանը՝ 684․8 մլն դոլար, -4․45% կամ -31․9 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում ներմուծման 5․92%-ը։
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 620․2 մլն դոլար, +8․25% կամ +47․3 մլն դոլար։ Իրանին բաժին է ընկնում ներմուծման 5․36%-ը։
Հինգերորդ տեղում ԱՄԷ-ն է՝ 379․5 մլն դոլար, -7․97% կամ -32․8 մլն դոլար։ ԱՄԷ-ին բաժին է ընկնում ներմուծման 3․28%-ը։
Գերմանիան վեցերորդն է՝ 360․5 մլն դոլար, -11․94% կամ -48․9 մլն դոլար։ Գերմանիային բաժին է ընկնում ներմուծման 3․12%-ը։
Իտալիան յոթերորդն է՝ 354․1 մլն դոլար, +14․46% կամ +44․7 մլն դոլար։ Իտալիային բաժին է ընկնում ներմուծման 3․06%-ը։
Ութերորդ հորիզոնականում ԱՄՆ-ն է՝ 344․4 մլն դոլար, +6․19% կամ +20․1 մլն դոլար։ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում ներմուծման 2․98%-ը։
Իններորդը Նիդերլանդներն են՝ 174․9 մլն դոլար, +1․35% կամ +2․3 մլն դոլար։ Նիդերլանդներին բաժին է ընկնում ներմուծման 1․54%-ը։
Տասնյակը եզրափակում է Կորեան՝ 122․8 մլն դոլար, +30․84% կամ +28․9 մլն դոլար։ Կորեային բաժին է ընկնում ներմուծման 1․06%-ը։
Այլ երկրների մասնաբաժինը ներմուծման ծավալներում կազմում է 28․4%։
Ինչ վերաբերում է վերպետական կազմավորումներին, ապա վերոնշյալ ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրներից ներմուծման ծավալներն նվազել են 51․81%-ով և կազմել 4․4 մլրդ դոլար, մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծումն նվազել է 52․64%-ով և կազմել 4․28 մլրդ դոլար։ Եվրամիության այս ուղղությամբ ներմուծման ծավալներն աճել են 5%-ով և կազմել 1․92 մլն դոլար։
Ներմուծված արտադրանքի ծագման երկրների դեպքում պատկերը հետևյալն է.
2025թ. հունվար-նոյեմբերին Հայաստան է ներմուծվել 3․99 մլրդ դոլարի ռուսական արտադրանք՝ -54․3%։
Չինական արտադրանքի ներմուծման ծավալները կազմել են 1․72 մլրդ դոլար՝ +8․5%։
Իրանական արտադրանքի ներմուծման ծավալները կազմել են 614․8 մլն դոլար՝ +9․3%։
Ամերիկյան արտադրանքի ներմուծման ծավալները 268․6 մլն դոլար է՝ -17․8%։
Գերմանական արտադրանքի ներմուծման ծավալները կազմել են 322․9 մլն դոլար՝ -16․3%։
Ներմուծված իտալական արտադրանքի ծավալը կազմել է 348․8 մլն դոլար՝ +8․6%։
Ներմուծված կորեական արտադրանքի ծավալը կազմել է 107․4 մլն դոլար՝ +8%:
Ֆրանսիական արտադրանքի ներմուծման ծավալները կազմել են 187 մլն դոլար՝ +39․4%։
Վրացական արտադրանքի ներմուծման ծավալները կազմել են 131․3 մլն դոլար՝ -11․5%։