Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2025թ. հունվար-նոյեմբերին կազմել է 18․9 մլրդ դոլար. առաջատար գործընկերը Ռուսաստանն է
2025թ. հունվար-նոյեմբերին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 18․9 մլրդ դոլար, ինչը 2024թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 9․4 մլրդ դոլարով կամ 33․18%-ով։ Այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, վերոնշյալ ժամանակահատվածում երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 6․72 մլրդ դոլար։ 2024թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 42․72%-ով կամ 5․01 մլրդ դոլարով։
Երկրորդը տեղում Չինաստանն է՝ 2․4 մլրդ դոլար, անկում՝ 10․1%։ Եռյակը եզրափակում է ԱՄԷ-ն՝ 1․8 մլրդ դոլար, անկում՝ 65․37%։
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 698․2 մլն դոլար, աճ՝ 5․6%։ Հինգերորդ տեղում է Գերմանիան է՝ 424․5 մլն դոլար, անկում՝ 5․6%։ Վեցերորդը Իտալիան է՝ 409․2 մլն դոլար, աճ՝ 7․02%։ Յոթերորդը ԱՄՆ-ն է՝ 314․9 մլն դոլար, անկում՝ 17․39%։ Ութերորդ հորիզոնականում Իրաքն է՝ 303․8 մլն դոլար, աճ՝ 37․33%։ Իններորդն Վրաստանն է՝ 252․7 մլն դոլար, անկում՝ 17․84%։ Տասնյակը եզրափակում է Ֆրանսիան՝ 192․9 մլն դոլար, աճ՝ 35․35%։
Ինչ վերաբերում է երկրների համախմբերին, ապա ԱՊՀ երկրների հետ առևտուրն նվազել է 40․6%-ով և կազմել 7․2 մլրդ դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 7․05 մլրդ դոլար, անկում՝ 41․38%։
ԵՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն աճել է 5․73%-ով և կազմել 2․23 մլրդ դոլար, իսկ այլ երկրների հետ առևտրի ծավալն նվազել է 32․61%-ով և կազմել 9․45 մլրդ դոլար։