Հունվար-հոկտեմբերին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3.4%-ով
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճի տեմպի շարունակական անկումը դադարել է. ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մեր երկրում գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 3.4% աճ: Նշենք, որ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին մեր երկրում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել էր 3.2%-ով, հունվար-օգոստոսին գրանցվել էր  տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 3,8%, հունվար-հուլիսին՝ 4%, առաջին կիսամյակի արդյունքներով՝ 4,4%, հունվար-մայիսին՝ 5.3%, հունվար-ապրիլին՝ 7.4%, առաջին եռամսյակի արդյունքներով՝ 8.7% աճ:
Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ հաշվետու ամիսներին աճը հիմնական ապահովել են արդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտները:
Այսպես, հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մեր երկրում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 7.8%-ով և կազմել 993,6 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալն աճել է 5.9%-ով և կազմել 788,9 մլրդ ՀՀ դրամ:
Միևնույն ժամանակ, բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ընդհանուր ծավալը կազմել է 830,8 մլրդ ՀՀ դրամ՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 2.8%-ով:
Հաշվետու ամիսներին հանրապետությունում առևտրի շրջանառությունն աճել է 1.8%-ով և կազմել 1755,8 մլրդ ՀՀ դրամ:
Շինարարության ոլորտը շարունակում է մնալ ճգնաժամային. հաշվետու ամիսների արդյունքներով շինարարության համախառն ծավալը կազմել է 294 3 մլրդ ՀՀ դրամ՝ գրանցելով շուրջ 9% անկում:
Նշենք նաև, որ ընթացիկ տարվա առաջին տասն ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մեր երկրում գնաճը կազմել է 5.7%, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը կազմել է 104.8%: