ԿԲ. Մեր երկրի գործարար միջավայրում նկատվում է լավատեսական տրամադրվածություն
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում մեր երկրում գործարար միջավայրի ցուցանիշը (ԳՄՑ) կազմել է 55.7, ինչը բարձր է կայունության միջակայքից՝ պահպանելով բոլոր ոլորտներում առկա լավատեսական տրամադրվածությունը: Այս մասին տեղեկացնում է Կենտրոնական բանկը:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ գործարար միջավայրի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է առևտրի ոլորտում (56.8), իսկ ամենացածր ցուցանիշը` շինարարության ոլորտում, ինչը, սակայն, գտնվում է կայունության միջակայքում: Արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտներում ևս արձանագրվել է աճի տեմպի արագացում և առաջին եռամսյակում ցուցանիշների արժեքները բարձր են կայունության միջակայքից:
Նշենք, որ այս տարվա առաջին եռամսյակից Կենտրոնական բանկը վերանայել է գործարար հարցումների վրա հաշվարկվող բաղադրյալ ցուցանիշների մեթոդաբանությունը: Նախկինում հաշվարկվող և հրապարակվող երկու՝ գործարար ակտիվության և գործարար միջավայրի ցուցանիշների փոխարեն այսուհետ հաշվարկվելոի և հրապարակվելու է մեկ միասնական գործարար միջավայրի ցուցանիշ:
Ցուցանիշի հաշվարկն իրականացվում է գործարարների շրջանում հարցումների պատասխանների փաստացի և սպասման արժեքների միջինացման միջոցով: Գործարար միջավայրի փաստացի արժեքը հաշվարկվել է թողարկման ծավալների, ընկերության տնտեսական վիճակի, աշխատողների թվաքանակի ընթացիկ, իսկ սպասման արժեքը` գալիք եռամսյակում թողարկման ծավալների, ընկերության տնտեսական վիճակի, արտադրանքի կամ ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի և պաշարների վերաբերյալ կազմակերպությունների սպասումների սեզոնային հարթեցված պատասխանների հիման վրա:
Ցուցանիշի հաշվարկման համար տրվող հարցերը ունեն պատասխանների հետևյալ տարբերակները. աճ, անփոփոխ մակարդակ, նվազում: Պատասխանների հիման վրա հաշվարկվում է յուրաքանչյուր տարբերակի տեսակարար կշիռը պատասխանների ընդհանուր քանակում, այնուհետև դրական պատասխանների տեսակարար կշռին գումարվում է չեզոք պատասխանների կշռի կեսը` ստանալով պատասխանների արժեքները: Արժեքները տատանվում են [0, 100] միջակայքում: 0 արժեքը խոսում է այն մասին, որ բոլոր ռեսպոնդենտները նշել են նվազում, 100 արժեքը` աճ, իսկ 50 արժեքը` կայուն վիճակ (աճ և նվազում ակնկալող հարցվողների քանակը հավասար է): Որպես կայունության միջակայք ընդունել ենք արժեքի տատանումը 45-ից մինչև 55-ը: