ԱՄՆ պետբյուջեի պակասուրդը 2015 ֆինանսական տարվա 4 ամիսներին ավելացել է ավելի քան 6%-ով
2015թ. հունվարին ԱՄՆ պետբյուջեի պակասուրդն ավելացել է մինչև 17,5 մլրդ դոլար` 2014թ. նույն ամսին արձանագրված 10,3 մլրդ դոլարի համեմատ: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը:
Արդյունքում` նախորդ տարվա հոկտեմբերի 1-ին սկսված 2015 ֆինանսական տարվա 4 ամիսների ընթացքում ամերիկյան պետբյուջեի պակասուրդն ավելացել է ավելի քան 6%-ով` կազմելով 194,2 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ մեկ տարի առաջ նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմել է 182,8 մլրդ դոլար:
Բյուջեի հունվարյան մուտքերն ավելացել են 3,6%-ով` հասնելով 306,7 մլրդ դոլարի: Սա պայմանավորված է աշխատավարձերի բարձրացման ֆոնին ֆիզիկական անձանցից գանձվող հարկերի ավելացմամբ: Բյուջեի ծախսերը նախորդ ամսին ավելացել են 5,9%-ով` մինչև 324,3 մլրդ դոլար:
2014 ֆինանսական տարվա արդյունքներով, որն ավարտվել է սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ բյուջեի պակասուրդը նվազել է 29%-ով և կազմել 483,4 մլրդ դոլար, ինչը հավասար է ՀՆԱ-ի 2,8%-ին: Սա 2008-ից սկսած նվազագույն մակարդակն է. այն ժամանակը պակասուրդը կազմում էր 459 մլրդ դոլար, իսկ տոկոսային հարաբերությամբ` ՀՆԱ-ի 1,1%-ը:
Վերջին անգամն ԱՄՆ բյուջեն հավելուրդով է կատարվել 2001-ին, իսկ 2009-ին արձանագրվել է պակասուրդի առավելագույն մակարդակը` 1,41 տրլն դոլար կամ ՀՆԱ-ի 9,8%-ը: