Քննարկվել են «Հյուսիս-հարավ» ներդրումային ծրագրի Լանջիկ-Գյումրի՝ շուրջ 27,5 կմ հատվածի կառուցման հետ կապված հարցեր
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի ԵՄ հարևան երկրների վարչության պետ Հայնց Օլբերսին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով ներկաներին՝ Արթուր Առաքելյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՆԲ ներկայացուցիչներին ՀՀ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման բնագավառում ունեցած ակտիվ մասնակցության համար՝ նշելով որ այն հիմնված է փոխշահավետ համագործակցության վրա։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել ԵՆԲ համաֆինանսավորմամբ կառուցվող «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ներդրումային ծրագրի Տրանշ 3-ի Լանջիկ-Գյումրի՝ շուրջ 27,5 կմ հատվածի կառուցման, ինչպես նաև Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական (Մ-6) մայրուղու հիմնանորոգման աշխատանքներին։ Քննարկվել է նաև Մարգարա – Վանաձոր – Վրաստանի սահման, Երևան – Սևան – Իջևան և Վանաձոր – Դիլիջան ավտոճանապարհների վիճակը, խոսվել դրանց վերականգնման անհրաժեշտության և կարևորության մասին։
«Այդ ավտոճանապարհների վերակառուցման արդյունքում հնարավոր կլինի դրանք համապատասխանեցնել միջազգային ստանդարտներին, ինչը հնարավորություն կտա բարձրացնել երթևեկության անվտանգությունը, ինչպես նաև զգալի նվազեցնել բեռնափոխադրումների ծախսերը», – ասել է Արթուր Առաքելյանը։ Քննարկման առանցքային հարցերից էր Երևանից դեպի Գառնի-Գեղարդ տանող ավտոճանապարհի մի հատվածի՝ Ողջաբերդ գյուղի մոտ, սողանքի հետևանքով առաջացող վիճակը: Նշվել է, որ հնարավորության դեպքում այդ ճանապարհահատվածում անհրաժեշտ է կատարել լուրջ ուսումնասիրություններ, որպեսզի խնդրին վերջնական լուծում տրվի:
Հանդիպման ընթացքում Ա. Առաքելյանը կարևորել է նաև Հայաստանի ճանապարհային երթևեկության անվտանգության բարելավմանն ուղղված ծրագրերը և ընդգծեց, որ ՀՀ կառավարությունը լուրջ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ. «ՏՐԱՍԵԿԱ ծրագրի հետ համատեղ ՀՀ կառավարությունը մշակել է «Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ազգային ռազմավարությունը և գործողությունների ծրագիրը»,- ասել է նա։ Հայնց Օլբերսը շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ հանդիպման համար՝ նշել է, որ ներկայացված բոլոր առաջարկները կներկայացվեն ԵՆ Բ խորհրդի քննարկմանը։