Վահե Նիկոյան. Երևանի նոր երթուղային ցանցում չեն լինի Գազելներ
Երեւանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի բարեփոխումների գործընթացում ամեն ինչ արվելու է հասարակական տրանսպորտի սակագինը չթանկացնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երեւանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը: Նրա խոսքով` այս պահին գնի հաշվարկ խորհրդատուի կողմից չի ստացվել: «Բնական է, որ երթուղային ցանցի վերջնական չափորոշիչների սահմանումից հետո է հնարավոր հաշվել այդ ցանցի իրագործման ծախսերը, եւ որպես հետեւանք նաեւ ուղեւորափոխադրման գինը: Մենք համոզված ենք, որ տրանսպորտի սակագինը չպետք է լինի բարձր կամ ցածր, այն պետք է լինի արդար եւ հասանելի, եւ այդ առումով ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի առանց սակագնի բարձրացման, որոշակի կառուցվածքային փոփոխություններով կարողանանք իրականացնել այս բարեփոխումները»,-ասաց նա:
Քաղաքապետի տեղակալի խոսքով` տրանսպորտային բարեփոխումների գործընթացի պարտադիր մաս է կազմելու, սակայն էլեկտրոնային տոմսային համակարգի ներդրումը; «Այն կարեւորագույն հիմնական բարեփոխումների բաղադրիչներից մեկն է լինելու»,-հավելեց նա: Վահե Նիկոյանը վստահեցրեց, որ նոր երթուղային ցանցում չեն լինի «ԳԱԶելներ», դրանք փոխարինվելու են միջին եւ մեծ տեղատարողությամբ ավտոբուսներով:
Տրանսպորտի բարեփոխումների մաս է կազմելու նաեւ տրոլեյբուսային ցանցի թարմացումն ու արդիականացումը: Վահե Նիկոյանը նշեց, որ բարեփոխումների գործընթացում անդրադարձ է կատարվելու նաեւ առանձին սոցիալական խմբերին, եւ սահմանափակ կարողություններ ունեցող մարդկանց: «Մեր խորհրդատուն այդ համատեքստում առաջիկայում պետք է ներկայացնի զեղչային համակարգի կիրառման միջազգային փորձը»,-ասաց նա:
Տրանսպորտային գործընթացի բարեփոխումների իրագործումը նախատեսվում է 2018 թվականի տարեվերջին: