Հայաստանի և Սինգապուրի միջև կրկնակի հարկումը կբացառվի
Կառավարությունը հավանության տվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սինգապուրի Հանրապետության կառավարության միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերի վճարումից խուսափելը կանխելու մասին» համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  կառավարությունն այսպիսի որոշում ընդունեց հուլիսի 4-ի նիստում:
Ինչպես նշված է նախագծում, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը 2016 թվականից նախաձեռնել էր Սինգապուրի Հանրապետության հետ կրկնակի հարկումը բացառելու մասին համաձայնագիր կնքելուն ուղղված աշխատանքներին: Այդ կապակցությամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից մշակվել և շրջանառվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Սինգապուրի Հանրապետության միջև եկամուտների կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերի վճարումից խուսափելը կանխելու մասին» համաձայնագրի նախագիծ, որը 2018 թվականի փետրվարին փոխանցվել է սինգապուրյան կողմին:
«Նմանատիպ համայձանագրերը ստեղծում են անհրաժեշտ նախադրյալներ խթանելու թե՛ ներդրումները, թե՛ արտահանումը։ Մենք այսպիսի համաձայնագրեր ունենք 46 երկրների հետ, և նախաստորագրման փուլում են գտնվում 3 երկրների հետ»,- ասաց Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ այս համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել հուլիսի 7-9-ը ժամանակահատվածում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Սինգապուր այցի շրջանակներում։
Կառավարության կողմից տվյալ բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված է նմանօրինակ համաձայնագրերի կնքման միջոցով Հայաստանի Հանրապետության և այլ պետությունների միջև ապրանքների և ծառայությունների շրջանառության, կապիտալի, տեխնոլոգիաների, մարդկանց շարժի, ինչպես նաև տնտեսական կապերի զարգացմանը և խորացմանը: