2020թ. հունվար-մարտին ՀՀ բանկերի կողմից մուծված հարկերի ծավալն աճել է 12.83%-ով
Պետական Եկամուտների Կոմիտեն հրապարակել է 2020թ. առաջին եռամսյակի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Խոշոր հարկատուների ցուցակում ներկայացված են նաև Հայաստանում գործող բանկերը։ 2020թ. հունվար-մարտ ամիսների արդյունքում բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուն Ամերիաբանկն է։ Բանկի կողմից մուծված հարկերի ծավալը 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ աճել է 11.95%-ով կամ 163 մլն դրամով՝ կազմելով 1.53 մլրդ դրամ։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 24-րդ հորիզոնականում է։
Երկրորդն ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկն է՝ 1.49 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 39.27%-ով կամ 420 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 26-րդն է։
Երրորդ հորիզոնականում Հայբիզնեսբանկն է, որի մուծած հարկերի ծավալը կազմել է 1.23 մլրդ դրամ։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 3.34%-ով կամ 42.7 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 32-րդ հորիզոնականում է։
Չորրորդ տեղում Ինեկոբանկն է՝ վճարած 1.12 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 10.8%-ով կամ 109.2 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 38-րդ հորիզոնականում է:
Արդշինբանկը հինգերորդն է՝ 1.08 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 4.37%-ով կամ 49.33 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 41-րդն է։
Վեցերորդ տեղում է Կոնվերս բանկը՝ 0.99 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 17.68%-ով կամ 148.7 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 48-րդ հորիզոնականում է։
Յունիբանկը յոթերորդն է՝ 0.8 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 33.17%-ով կամ 200.6 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 52-րդ հորիզոնականում է։
Հայէկոնոմբանկն ութերերդն է՝ վճարած 0.72 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.75%-ով կամ 32.55 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 61-րդ է։
ՎՏԲ-Հայաստան բանկն իններորդն է՝ 0.7 մլրդ դրամ։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 62.41%-ով կամ 270.8 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 63-րդ հորիզոնականում է։
Արմսվիսբանկը տասերորդն է՝ 0.67 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 25.52%-ով կամ 136 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 66-րդ հորիզոնականում է։
Արարատբանկը 11-րդն է՝ վճարված 0.6 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 0.63%-ով կամ 3.8 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 77-րդ հորիզոնականում է։
Էվոկաբանկը 12-րդն է՝ 0.47 մլրդ դրամ։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 18.53%-ով կամ 73.2 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 93-րդ հորիզոնականում է։
Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը 13-րդն է՝ 0.38 մլրդ դրամ։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 13.42%-ով կամ 58.25 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 117-րդն է։
ԱյԴի բանկը 14-րդն է՝ վճարած 0.34 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 0.96%-ով կամ 3.2 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 134-րդ հորիզոնականում է։
Մելլաթ բանկը 15-րդն է՝ 0.18 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 18.58%-ով կամ 28.3 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 237-րդ հորիզոնականում է։
Բիբլոս բանկը 16-րդն է՝ վճարած 0.15 մլրդ դրամ հարկով։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 14.14%-ով կամ 24.5 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 281-րդն է։
Արցախբանկի կենտրոնական մասնաճյուղը 17-րդն է՝ 0.07 մլրդ դրամ։ 2019թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 30.52%-ով կամ 15.5 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 601-րդ հորիզոնականում է։
Բանկերի կողմից 2020թ․ հունվար – մարտին ընդհանուր առմամբ մուծվել է 12.51 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2019թ. համանման ցուցանիշը գերազանցում է 12.83%-ով կամ 1.42 մլրդ դրամով։
Բանկերի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատուների կողմից մուծված հարկերի 5.09%-ը։ 2019թ. նույն ժամանակահատվածում նշված ցուցանիշը 5.02% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 22/04/20 դրությամբ՝ 479.81 դրամ), ապա բանկերի կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 26.07 մլն դոլար։
2020թ. առաջին եռամսյակում ծավալի ցուցանիշով ամենամեծ աճն արձանագրել է ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը՝ 0.42 մլրդ դրամ։ Տոկոսային ցուցանիշով առաջատար է ՎՏԲ Հայաստան բանկը՝ 62.41%-ով։