ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՊԱՐԵՆԱՅԻՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ԳՆԵՐԸ ԿՐՃԱՏՎԵԼ ԵՆ 1.5%-ՈՎ
Ազգային վիճակագրական ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է պարենային ապրանքների 1.5% գնանկում, ինչը հիմնականում պարենային որոշ ապրանքատեսակների գների սեզոնային փոփոխությունների արդյունք է: Դիտարկվող պարենային 13 ապրանքախմբերից 6-ում 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ գրանցվել է 0.4-10.5% գնանկում, 6-ում` 0.2-1.4% գնաճ, իսկ հրուշակեղենի ապրանքախմբում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: 2009թ. հունիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ բանջարեղենի և կարտոֆիլի ապրանքախմբում արձանագրվել է 12.0% գնաճ, իսկ մայիսի համեմատ` 10.5% գնանկում: Վերջինս հիմնականում պայմանավորվել է կանաչ լոբու 50.4%, կանաչ պղպեղի 43.6%, կաղամբի 42.7%, վարունգի 31.3%, լոլիկի 30.3% գնանկումով: Հանրապետության դիտարկված 9 քաղաքներում 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ բանջարեղենի և կարտոֆիլի գները նվազել են 16.6-4.0%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Վաղարշապատում), իսկ Եղեգնաձոր և Մարտունի քաղաքներում արձանագրվել է համապատասխանաբար 0.8% և 10.6% գնաճ: Մայրաքաղաքում բանջարեղենի և կարտոֆիլի գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ նվազել է 12.4%-ով: Ձվի հանրապետական միջին գինը 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ նվազել է 6.7%-ով, իսկ 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ` 6.5%-ով: Հանրապետության դիտարկված 7 քաղաքներում 2009թ. հունիսին մայիսիհամեմատ արձանագրվել է ձվի 11.1-0.9% գնանկում, իսկ մյուս 4 քաղաքներում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: Մայրաքաղաքում ձվի գինը նվազել է 10.1%-ով:
2009թ. մայիս-հունիս ամիսներին ձկնամթերքի ապրանքախմբում արձանագրվել է 2.9% ընդհանուր գնանկում, ընդ որում, հունիսին մայիսի համեմատ ձկնամթերքի գները նվազել են 1.6%-ով: Կենդանական և բուսական յուղերի ապրանքախմբում 2009թ. հունիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 5.7%, իսկ 2009թ. մայիսի համեմատ` 1.2% գնանկում: Վերջինս հիմնականում պայմանավորվել է կարագի 2.0% գնանկումով: Արևածաղկի բուսական յուղի գինը նշված ժամանակահատվածում նվազել է 1.0%-ով, այլ յուղերինը (հալած յուղ) 0.9%-ով, մարգարինինը` 0.3%-ով: Հանրապետության դիտարկված 9 քաղաքներում կենդանական և բուսական յուղերի գները նվազել են 3.9-0.7%-ով (գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Դիլիջանում), իսկ Արտաշատ և Մարտունի քաղաքներում արձանագրվել է համապատասխանաբար 0.1% և 1.5% գնաճ: Մայրաքաղաքում կենդանական և բուսական յուղերի գները նվազել են 1.4%-ով: 2009թ. հունիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ հացամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 1.3%, իսկ 2009թ. մայիսի համեմատ` 0.6% գնանկում: Վերջինիս մեծապես նպաստել են հացահատիկի 5.7%, ոսպի 3.0%, մակարոնեղենի 1.8%, առաջին տեսակի ալյուրի 1.4% գնանկումը: Բարձր տեսակի հացի գինը նշված ժամանակահատվածում նվազել է 0.4%-ով, իսկ առաջին տեսակի հացինը` 0.3%-ով: Հանրապետության դիտարկված 7 քաղաքներում արձանագրվել է 3.3-0.1% գնանկում, 2 քաղաքներում` 0.1-1.4% գնաճ, իսկ մյուս 2 քաղաքներում պահպանվել է գների նախորդ ամսվա մակարդակը: 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է կաթնամթերքի 0.4% գնանկում, իսկ հրուշակեղենի, ոգելից խմիչքի և ծխախոտի գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Մրգի ապրանքախմբում 2009թ. հունիսին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 47.9%, իսկ 2009թ. մայիսի համեմատ`1.4% գնաճ: Տանձի, ադամաթզի, նարնջի, խնձորի գները 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ աճել են 0.1-12.7%-ով, իսկ ելակի, կիտրոնի, գները նվազել են համապատասխանաբար 50.4% և 1.6%-ով: Հանրապետության դիտարկված 7 քաղաքներում մրգի գներն աճել են 0.7-45.2%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Կապանում), իսկ մյուս 4 քաղաքներում արձանագրվել է 7.2-0.3% գնանկում: Մայրաքաղաքում մրգի գներն աճել են 1.9%-ով: 2009թ. հունիսին մայիսի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է ոչ ոգելից խմիչքի, այլ մթերքի, մսամթերքի, շաքարավազի, սուրճի, թեյի, կակաոյի 0.2-0.3% գնաճ: