«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Ֆրանսիա Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը ընդլայնում են համագործակցությունը
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Ֆրանսիա Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը (Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ) համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին՝ նպաստելու հայ-ֆրանսիական տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Համագործակցության նպատակն է՝ կարևորելով Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների, ապրանքանիշերի և բրենդների հիմնումը, հասցեական կիրառել համատեղ տնտեսական ներուժը նոր նախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ։
«Այս հուշագիրը ևս մեկ կարևոր քայլ է՝ ամրապնդելու հայ-ֆրանսիական գործարար հարաբերությունները: Այն հնարավորություն է գեներացնելու նոր բիզնես նախագծերի գաղափարներ և գործընկերների հետ իրականացնել դրանք»,- նշեց Հայկ Լորիկյանը` «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալը բիզնեսի զարգացման գծով:
Նշենք, որ «Գալաքսի» խումբը Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ-ի անդամ է։
««Գալաքսին» այն ընկերություններից է, որը հանդիսանում է հաջողության, «նոու-հաուի» ներդրման և հավելյալ արժեք ստեղծող մոդել, և Հայաստանն ունի նման բիզնեսների կարիք: Այն նաև մրցակցային և ուժեղ մենեջմենթ ունեցող ընկերություն է, որը տիրապետում և հասկանում է վաղվա մարտահրավերները գլոբալիզացիայի համատեքստում: Նշեմ, որ արդեն մեկ տարի է, ինչ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը անդամակցում է մեզ»,- իր խոսքում ասաց Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ նախագահ Տիգրան Առաքելյանը։
Հիշեցնենք, որ ֆրանսիական հայտնի PAUL սրճարանների ցանցը, որը ներկայացված է աշխարհի 46 երկրներում, շուտով իր դռները կբացի Երևանում։ Այն «Գալաքսիի» կողմից իրականացվող առանցքային բիզնես նախագծերից է:
Միջոցառման ընթացքում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հաղորդակցության տնօրեն Վահան Դիլանյանը ներկայացրեց Ֆրանսիա Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համագործակցության նախադրյալները և զարգացման հնարավորությունները։ Նա կարևորեց նախաձեռնությունը ոչ միայն հայ-ֆրանսիական տնտեսական կապերի ակտիվացման, այլև Հայաստանում բիզնես համագործակցության մշակույթի ներբերման տեսանկյունից:
Միջոցառմանը ներկա էին Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ-ի անդամներ, այդ թվում՝ ԱԿԲԱ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը, «Արտֆուդ» պահածոների գործարանի գլխավոր տնօրեն Վաչագան Կարապետյանը, Renault Armenia ընկերության սեփականատեր Կարեն Շախմուրադյանը, ArLeAM ընկերության (Soft Construct-ի դուստր ընկերություն) տնօրեն Վաչե Արսենը, Amundi ընկերության և Grant Thornton կազմակերպության ներկայացուցիչներ, Texas Production կազմակերպության տնօրեն Սևագ Ջիջիրյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչներ, այդ թվում հյուպատոս Տիբո Նոնիեն, ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆլորենս Փրովենդիեն, ինչպես նաև «Միսս Արմենիա» համահայկական մշակութային հիմնադրամի նախագահ Գոհար Հարությունյանը։
Ֆրանսիա Հայաստան առևտրաարդյունաբերական պալատը (Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ) ոչ առևտրային հիմնադրամ է՝ ստեղծված 2011 թվականին համաձայն Հայաստանի օրենսդրության: Պալատի գործունեությունը նպաստում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, խթանում է Հայաստանում ընկերությունների հիմնումը և զարգացնում է հայկական ձեռնարկությունների միջազգային ներուժը: Ֆրանսիա Հայաստան ԱԱՊ-ն իր առաքելությունն իրականացնում է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և տնտեսական ծառայության հետ սերտ համագործակցությամբ: