Հայաստանի խոշոր հարկատուներ. 2022թ.-ին մուծված հարկերի ծավալն աճել է 32.03%-ով
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2022թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Հրապարակված ցուցանիշների համաձայն՝ խոշոր հարկ վճարողների ցուցակը գլխավորում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերության կողմից պետական բյուջե է վճարվել 143.93 մլրդ դրամ՝ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 132.31%-ով կամ 81.97 մլրդ դրամով։ 2021թ.-ին հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունն առաջինն էր։
Երկրորդ տեղում է Գազպրոմ Արմենիան՝ 52.27 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +4.45 մլրդ կամ +9.30%։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը երկրորդն էր։
Երրորդ տեղում է Գրանդ Տոբակոն՝ 45.04 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ՝ +2.88 մլրդ կամ 6.83%։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին նախարարությունը երրորդն էր։
Չորրորդ տեղում է Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակը, որը պետբյուջե է վճարել 27.44 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 7.19 մլրդ դրամով կամ 35.52%-ով։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 6-րդն էր։
Հինգերորդ տեղում է Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատը (Գեոպրոմայնինգ Գոլդ), որը պետբյուջե է վճարել 19.59 մլրդ դրամ հարկ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 1.25 մլրդ դրամով կամ 6.00%-ով։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 4-րդն էր։
Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիան 6-րդ տեղում է՝ 18.14 մլրդ դրամ՝ +5.25 մլրդ դրամ կամ +40.71%։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 11-րդ հորիզոնականում էր։
Մոբայլ Սենթր Արթ ընկերությունը 7-րդ տեղում է ՝ 17.57 մլրդ դրամով և արձանագրած 13.14 մլրդ կամ 296.91% աճով։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 40-րդն էր։
Ջեյ Թի Այ Արմենիան 8-րդ հորիզանականում է, ընկերությունը բյուջե է մուծել 16.99 մլրդ դրամ հարկ, 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 3.727 մլրդ դրամով կամ 28.09%-ով։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը 10-րդն էր։
Սի-Փի-Էս Էներջի Գրուպն 9-րդն է՝ 16.987 մլրդ դրամ՝ -1.15 մլրդ դրամ կամ -6.35%։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունը ցուցակի 7-րդ հորիզոնականում էր։
ՄՏՍ Հայաստանը եզրափակում է տասնյակը, ընկերությունը բյուջե է մուծել 15.95 մլրդ դրամ հարկ, 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 230.64 մլն դրամով կամ 1.47%-ով։ 2021թ հունվար-դեկտեմբերին ընկերությունն 8-րդն էր։
Առաջին տասնյակում տեղ զբաղեցրել 2-ական ընկերություն էներգակիրների  և հանքարդյունաբերության ոլորտներից։ 4 ընկերությամբ ներկայացված է  ծխախոտագործությունը, և մեկական ընկերությամբ՝ հեռահաղորդակցության ու առևտրի (սմարթֆոնների վաճառք) ոլորտները։
Ընդհանուր առմամբ, 10 խոշոր հարկատուների կողմից վճարվել է 373,91 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2021թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 97.95 մլրդ դրամով կամ 35.49%-ով:
Ինչ վերաբերում է 100 խոշոր հարկատուներին, ապա դրանց վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալը 842,5 մլրդ դրամ է, ինչը 177.17 մլրդ դրամով կամ 26.63%-ով ավել է 2021թ. համադրելի ցուցանիշից։
1,000 հարկատուների վճարած հարկերի ծավալը կազմել է 1,490.11 մլրդ դրամ, ինչը 2021թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 361.48 մլրդ դրամով կամ 32.03%-ով։
1000 խոշոր հարկատու ընկերությունների կողմից մուծված հարկերի 25.09%-ը բաժին է ընկնում առաջին 10 ընկերությանը։ Առաջին հարյուր ընկերության կողմից մուծվել է հարկերի 56.54%-ը։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 24/01/23 դրությամբ՝ 396.4 դրամ), ապա առաջատար տասնյակի կողմից մուծվել է 943.26 մլն դոլար, առաջատար 100-ի կողմից՝ 2,125,37 մլն դոլար և 1,000-ի կողմից՝ 3,759.12 մլն դոլար։