OpenAI-ի շուկայական արժեքը կարող է հասնել 86 մլրդ դոլարի
Հաղորդվում է, որ OpenAI-ն նախատեսում է բաժնետոմսերի վաճառք, որով ընկերության շուկայական արժեքը կկազմի 86 մլրդ դոլար:
Աղբյուրները հայտնել են Financial Times-ին, որ OpenAI-ի արժեքը ապրիլին կազմել է 29 մլրդ դոլար, երբ այն գումար է հավաքել աջակցողներից, որոնց թվում էր նաև Microsoft-ը: Մի քանի աղբյուրներ նշում են, որ OpenAI-ն բանակցություններ է վարում ներդրողների հետ մրցութային առաջարկի շուրջ, որը թույլ կտա աշխատակիցներին վաճառել իրենց բաժնետոմսերը: Աշխատակիցների բաժնետոմսերը կարող են վաճառվել մինչև 1 մլրդ դոլար: Financial Times-ը նշում է՝ եթե OpenAI-ն հասնի 86 մլրդ դոլարի գնահատման, այն կդառնա աշխարհի ամենաթանկ մասնավոր ընկերություններից մեկը:
Վերջին օրերին նաև տեղեկություններ են հայտնվել, որ ընկերությունը պլանավորում է բաժնետոմսերի վաճառք: Այս շաբաթ Accel վենչուրային ընկերությունը հրապարակեց զեկույց, որում ասվում է, որ գեներացնող AI ընկերությունները այժմ «միաեղջյուրների» կամ 1 մլրդ դոլար արժողությամբ ստարտափների հիմնական շարժիչ ուժն են: Փաստորեն, նոր միաեղջյուրների 60%-ը կարելի է դասել այդ կատեգորիային:
Accel-ի գործընկեր Ֆիլիպ Բոտերին զեկույցում ասել է․ «Ընկերությունները ամեն գնով հեռացել են աճից՝ կենտրոնանալու եկամտաբերության վրա, և գեներատիվ AI-ն վերաիմաստավորում է ծրագրային ապահովման ներուժը՝ նոր մակարդակի հասցնելով ձեռնարկությունների ավտոմատացման և արտադրողականության բարելավման հնարավորությունները»:
Զեկույցը նաև ցույց է տալիս, որ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկաները, ինչպիսիք են Google-ը և Amazon-ը, այս տարվա AI-ի աղմուկի շնորհիվ ավելացրել են իրենց շուկայական կապիտալիզացիան 2,4 տրլն դոլարով, ընդ որում Apple-ի, Microsoft-ի, Google-ի, Amazon-ի և Nvidia-ի բաժնետոմսերի գները վերջին տարում աճել են միջինը 36%-ով:
Ֆինանսավորման մեծ մասը ուղղվել է ԱՄՆ եվրոպական և իսրայելական AI ստարտափներին, որոնք վերջին 12 ամիսների ընթացքում հավաքել են գրեթե 1 մլրդ դոլար՝ ամերիկյան ընկերությունների 14 մլրդ դոլարի դիմաց: Այնուամենայնիվ, Accel-ի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի ցուցանիշի 10 մլրդ դոլարը բաժին է ընկել միայն մեկ ընկերության՝ OpenAI-ին: