«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ»-Ն ԱՊԱՀՈՎԵԼ Է ԲԵՌՆԱՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԾԱՎԱԼԻ 12.4% ԱՃ
2013 թվականի հունվար-փետրվարին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը փոխադրել է 414,3 հազ. տոննա բեռ, ինչը 12,4%-ով գերազանցում է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:  Ինչպես տեղեկացնում են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Մամուլի ծառայությունից՝ 2013 թվականի առաջին 2 ամիսներին արտահանման հաղորդակցությունում բեռնափոխադրումների ծավալը  կազմել է 61,3 հազար տոննա, ինչը 7%-ով գերազանցել է անցյալ տարվա ցուցանիշը: Միևնույն ժամանակ, ներմուծման հաղորդակցությունում փոխադրվել է 143,4 հազար տոննա բեռ (2,3% անկում):   Բեռնափոխադրումների ծավալը տեղական հաղորդակցությունում կազմել է 209,6 հազար տոննա (աճ 27,5%-ով):
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունից հայտնում են, որ բեռնափոխադրումների ծավալների աճը պայմանավորված է շարժակազմի ծառայությունների որակի բարձրացման, փոխադրումների ժամկետների կրճատման և սակագնային առաջարկների ձևավորման ուղղություններով տարվող միջոցառումներով:
Նշենք նաև, որ 2013 թվականի հունվար-փետրվարին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում էապես բարելավվել են լոկոմոտիվների և բեռնատար վագոնների շահագործման ցուցանիշները: Վերջին վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ մեկ բեռնատար վագոնի շրջանառությունը 2012 թվականի հունվար-փետրվարի հետ համեմատ արագացել է 1,3 օրով կամ 48,1%-ով:  Այս տարվա հունվար-փետրվարին մեկ վագոնը շրջանառությունում է գտնվել միջինում 2,7 օր:  Մեկ լոկոմոտիվի միջին օրական վազքը կազմել է 367,9 լոկ-կմ, ինչը 9,9%-ով գերազանցում է  2012-ի ցուցանիշը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով: