2025-2028 թվականներին Hyundai-ն ԱՄՆ-ում կներդնի 21 միլիարդ դոլար
Հարավկորեական Hyundai Motor Group-ը 2025-2028 թվականներին ԱՄՆ-ի տնտեսությունում կներդնի 21 միլիարդ դոլար:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամուլի հաղորդագրությունում, ներդրումներն ուղղված կլինեն արտադրական հզորությունների ընդլայնմանը, մատակարարման շղթաների ամրապնդմանը և առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
Մասնավորապես, Hyundai-ն 9 միլիարդ դոլար կներդնի ԱՄՆ-ում ավտոմեքենաների արտադրությունը մեծացնելու համար: Հզորության ընդլայնումը թույլ կտա երկրում տարեկան արտադրել Hyundai Motor, Kia և Genesis ապրանքանիշերի 1,2 միլիոն ավտոմեքենա:
Բացի այդ, ընկերությունը նախատեսում է միջոցներ օգտագործել նաև տարբեր նահանգներում իր արտադրական օբյեկտների արդիականացման համար:
Hyundai-ն մտադիր է 6 միլիարդ դոլար ներդնել ԱՄՆ-ում լոգիստիկայի և պողպատի բիզնեսի զարգացման համար՝ հասնելու ավտոմոբիլների, այդ թվում՝ էլեկտրական մեքենաների մարտկոցների արտադրության ավելի մեծ ծավալի հասնելու համար:
Նրա Hyundai Steel ստորաբաժանումը նախատեսում է մինչև 2029 թվականը Լուիզիանայում պողպատի գործարան կառուցել՝ տարեկան 2.7 միլիոն տոննա արտադրական հզորությամբ։ Այս նախագծում ներդրումները կկազմեն 5.8 միլիարդ դոլար:
Բացի այդ, Hyundai-ն 6 միլիարդ դոլար կներդնի նորարարական նախագծերում և կընդլայնի ռազմավարական գործընկերությունը ամերիկյան ընկերությունների հետ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ինքնավար մեքենա վարելը, ռոբոտաշինությունը և արհեստական բանականությունը:
Ընդհանուր առմամբ, ակնկալվում է, որ հայտարարված նախաձեռնություններն ԱՄՆ-ում կստեղծեն 14000 աշխատատեղ: