Իլոն Մասկի AI ստարտափ xAI-ը ձեռք է բերել սոցիալական ցանց X-ը
Ներդրողները դեռ փորձում են վերականգնել Իլոն Մասկի վնասները 2022 թվականի Twitter-ի գործարքին ընդառաջ նրա գործողությունների համար, սակայն միլիարդատերը հանկարծ հայտարարեց նոր գործարքի մասին, որը վերաբերում էր վերանվանված X ընկերությանը: Նա այն վաճառեց իր xAI ստարտափին, որն ունի 80 միլիարդ դոլար շուկայական կապիտալիզացիա, իսկ X-ը գնահատվել է 33 միլիարդ դոլար:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին Մասկը Twitter-ը գնել էր 44 միլիարդ դոլարով, սակայն այժմ միլիարդատերը բացատրել է, որ հաշվի առնելով 12 միլիարդ դոլարի պարտքային պարտավորությունները՝ սոցցանցի բիզնեսն արդեն արժե 45 միլիարդ դոլար։ Ֆորմալ կերպով, xAI-ի և X-ի միջև գործարքն իրականացվում է բաժնետոմսերի փոխադարձ փոխանակման միջոցով, ուստի այն կնքելու համար իրականում միջոցներ չեն պահանջվել:
Միավորված ընկերությունը նշանակվել է XAI Holdings, և նրա զուտ ակտիվները, առանց պարտքի, հեշտությամբ հաշվարկվում են ավելի քան 100 միլիարդ դոլար արժողությամբ: Հաղորդվում է, որ Morgan Stanley-ն ֆինանսական խորհրդատվություն է տրամադրել գործարքի վերաբերյալ: X-ի և xAI-ի միջև սիմբիոզը ակնհայտ էր գործարքից շատ առաջ: Մասկը փորձել է օգտագործել X սոցիալական ցանցի տվյալները՝ xAI-ի Grok չաթբոտը մարզելու համար, որը հասանելի է դարձել որոշակի մակարդակի X բաժանորդներին։
Երրորդ կողմի գնահատականները ցույց են տալիս, որ X սոցիալական ցանցն այս տարի կավելացնի իր գովազդային եկամուտը ԱՄՆ-ում 17․5%-ով մինչև 1․31 մլրդ դոլար, իսկ համաշխարհային մասշտաբով 16․5%-ով մինչև 2․26 մլրդ դոլար: Լինդա Յակկարինոն, ով մնում է անվանապես X-ի գործադիր տնօրենը, հակիրճ մեկնաբանեց xAI գործարքը. «Ապագան չի կարող ավելի պայծառ լինել»: Յակկարինոյի հետագա դերը միավորված ընկերությունում չի նշվում։