Ucom. Ericsson ընկերության 4G+ տեխնոլոգիայի ներդրման աշխատանքները մոտենում են ավարտին
Օրերս Երևան աշխատանքային այցով էին ժամանել Էրիքսոն ընկերության տնօրենի ավագ տեղակալ, վաճառքի տնօրեն` Յան Վայերբայը, նույն ընկերության Եվրասիայի տարածաշրջանի 11 երկրների (ներառյալ՝ Բելառուսը, Ուկրաինան, Մոնղոլիան, Հայաստանը) հաճախորդների բաժնի ղեկավար՝ Վոյչեկ Բայդան և Հյուսիսային Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի բաժնի ղեկավար՝ Փիթեր Լորինը:
Աշխարհի 180 երկրներում ներկայացված հենց Ericsson ընկերությանն է վստահվել Ucom-ի 4G+ ցանցի ներդրման պատիվը: Համատեղ աշխատանքների մեկնարկի մասին հայտարարվել է մարտ ամսին, իսկ այժմ երկու ընկերությունները ծրագրի իրականացման ավարտին են մոտենում:
Ericsson ընկերության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների խոսքով Հայաստանի հեռահաղորդակցության շուկան համաշխարհային չափանիշներով համարվում է զարգացած: Նրանք ոգևորված են, որ հայաստանյան Ucom ընկերությանն են տրամադրում այնպիսի առաջատար շուկաներում ներդրված մի տեխնոլոգիա, ինչպիսիք են Հյուսիսային Ամերիկայի, Կորեայի, Ճապոնիայի, Չինաստանի որոշ հատվածների, և անշուշտ՝ եվրոպական որոշ երկրների հեռահաղորդակցության շուկաները:
«Իմ անմիջական պատասխանատվության տակ գտնվող 11 երկրների մեջ սա առաջինն է, որտեղ մենք իրագործում ենք այդ լուծումը: Սարքավորումների և ծրագրային ապահովման տեսանկյունից սա շատ յուրահատուկ տեխնոլոգիա է, որն ապահովում է ցանցի բարձր կատարողականություն, առավելագույն որակ և օգտագործման փորձառություն», – ասել է Ericsson ընկերության Եվրասիայի տարածաշրջանի հաճախորդների բաժնի ղեկավար՝ Վոյչեկ Բայդան:
Խոսելով հայաստանյան լանդշաֆտի ու դրա հետ կապված «Ericsson Ռադիո Լուծում» գերժամանակակից համակարգի ներդրման բարդությունների մասին, պարոն Բայդան համոզմունք է հայտնել, որ բավականին հեշտությամբ կարող են ցանցի լավ ծածկույթ ու լավ հզորություն ապահովել Հայաստանում Ucom-ի բաժանորդների համար, անկախ նրանից, թե նրանք քաղաքում են, փոքր գյուղում, թե սարերում, քանի որ նրա կարծիքով Ասիայի որոշ խիստ բարձրադիր լեռնային շրջաններում և Աֆրիկայի անապատներում ցանցի ներդրման բարդություններն անհամեմատ ավելի շատ են:
«Մենք ժամանել ենք այստեղ Ucom ընկերության հաջողության մասը կազմելու նպատակով, այն պահին, երբ ընթացքի մեջ է այդ ընկերության կողմից հաջորդ սերնդի ցանցի գործարկումը: Ericsson-ում մենք տրամադրում ենք վերջին տեխնոլոգիական լուծումները, որոնք կյանքի կկոչեն այս ցանցը, ընդ որում ոչ միայն 3G-ն ու 4G-ն, այլև բարձր կարգի LTE-ն, որտեղ օգտագործվում են կրիչների ագրեգացման տեխնոլոգիան ու օդային ալեհավաքները, այսինքն՝ մեր ընկերության ամենավերջին ու լավագույն արտադրանքը», – ասել է Ericsson ընկերության Հյուսիսային Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի բաժնի ղեկավար՝ Փիթեր Լորինը:
Հյուրերը մեծ գոհունակություն են հայտնել նաև հայաստանյան աշխատանքներն իրականացնող տեխնիկական անձնակազմի վերաբերյալ, ովքեր արհեստավարժ կերպով են իրականացնում միջազգայնորեն մշակված սարքավորումների տեղադրումը և ամենօրյա գործարկումը:
«Սեպտեմբերին բոլորս ականատես կլինենք այն բանի, թե ինչպես կարելի է համաշխարհային մակարդակի որակյալ ծառայություններ մատուցող հայկական ընկերություն ունենալ Հայաստանում: Մեր տեխնիկական աշխատակազմը շատ պատրաստված է, այս ամբողջ ընթացքում միայն պրոֆեսիոնալիզմով են զարմացրել իրենց միջազգային գործընկերներին: Կարող եմ գոհունակությամբ ասել, որ մեր տեխնիկական անձնակազմի շնորհիվ է, որ հետխորհրդային երկրների մեջ Հայաստանն առաջինն է ներդնում այս տեխնոլոգիական ոլորտի նորագույն լուծումը», – նշել է Ucom ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը: