ԾՐԱԳՐԱՅԻՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ԴԻՍՏՐԻԲՅՈՒՏՈՐ MONT ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԲԱՑԵԼ Է ԻՐ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ
Ռուսաստանի ու ԱՊՀ-ի ծրագրային ապահովման խոշորագույն դիստրիբյուտոր MONT ընկերությունը հայտարարում է Հայաստանում իր ներկայացուցչության բացման մասին: Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի շրջանակներում ընկերության ներկայացուցիչները և հյուրերը կարևորեցին հայաստանյան շուկա ընկերության մուտքը` նշելով, որ ծրագրային ապահովման առաջատար այս ընկերությունը կստեղծի ՀՀ տեղեկատվական ոլորտի զարգացման նոր հեռանկարներ:
MONT ընկերության մասնաճյուղերի հետ աշխատանքի տնօրեն Ալեքսանդր Գուշինի խոսքերով` յուրաքանչուր պետության տնտնեսության զարգացման կարևորագույն ուղղություններից մեկը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումն է, և այս առումով MONT ընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա, հանդիսանալով  ընկերության բիզնեսի զարգացման գլոբալ ռազմավարության մի մաս, կնպաստի այս ոլորոտւմ նոր հնարավորությունների և հեռանկարների ձևավորմանը և զարգացմանը: Ընկերության ներկայացուցիչը նաև վստահություն է հայտնել, որ ծրագրային ապահովման խոշորագույն մատակարարների հետ MONT ընկերության համագործակցության բազմամյա փորձը, դիլերական ցանցի արդյունավետ զարգացման պրակտիկան, ձևավորված կորպորատիվ մշակույթը կնպաստեն նաև Հայաստանում ծրագրային ապահովման շուկայի զարգացմանը:
MONT-ի դիլերական ցանցը ներառում է 4000-ից ավելի ընկերություններ և ընդգրկում է Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների տարածքները: Ընկերության մասնաճյուղերն ու ներկայացուցչություններն աշխատում են Ռուսաստանի 20 քաղաքներում, ինչպես նաև Ալմատայում, Աստանայում, Բաքվում, Բիշկեկում, Կիևում և Թբիլիսիում:
MONT-ը հանդիսանում է ծրագրային ապահովման արտադրության համաշխարհային առաջատարների` ABBYY-ի, Acronis-ի, Adobe Systems-ի, Agnitum-ի, ASP Linux-ի, Autodesk-ի, CA-ի, Check Point-ի, Corel Corporation-ի, Crossbeam Systems-ի, Embarcadero Technologies-ի, Entensys-ի, ESET-ի, F5-ի, GFI-ի, IBM-ի, McAfee-ի, Microsoft-ի, Oracle-ի, Parallels-ի, Red Hat-ի, RSA Security-ի, Symantec-ի, Trend Micro-ի, VMware-ի, Ասկոնի, «Դոկտոր Վեբ»-ի, «Կասպերսկու լաբորատորիա»-յի, ՊՐՈՄՏ-ի, «Սմարթ-Սոֆթ»-ի պաշտոնական դիշիստրիբյուտորը:
MONT-ի հետ համագործակցությունը հնարավոր է այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են` համակարգչային տեխնիկայի արտադրողների համար ծրագրային ապահովման ОЕМ տարբերակների մատակարարում, կորպորատիվ լիցենզիաների, պերիֆերիկ սարքավորումների և աքսեսուարների մատակարարում:
Հայաստանում MONT-ը տարածում է Microsoft, Symantec, Abby, ADOBE, ESET, «Կասպերսկու լաբորատորիա»-ի և շատ այլ այն մատակարարների ծրագրային արտադրանքը, որոնց հետ աշխատում է MONT ընկերությունների խումբը:
MONT ընկերության ներկայացուցչությունը Հայաստանում պատրաստ է իրագործել ընկերության հիմնական կորպորոտիվ սկզբունքները` գործընկերների համար աշխատանքի առավելագույն հարմարավետության ապահովում, պատվերների օպերատիվ մշակում, ամենակարճ ժամկետներում մատակարարման իրականացում: Գործընկերները MONT ընկերությունից միշտ կարող են ստանալ մատակարար ընկերությունների գովազդային նյութեր, կոմպետենտ աջակցություն: Ընկերությունը նաև պարբերաբար կազմակերպում է դասընթացներ` իր գործընկերներին ուսուցանելու նպատակով:
MONT ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության ղեկավար է նշանակված Հայաստանի Պետական Ճարտարագիտական Համալսարանի շրջանավարտ, IT ոլորտում 14 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող Ռուբեն Եսայանը: