Թաիլանդը սկսում է CBDC մանրածախ առևտրի փորձնական նախագիծը
Թաիլանդի կենտրոնական բանկը գործարկել է մանրածախ առևտրի կենտրոնական բանկի թվային արժույթի (CBDC) փորձնական նախագիծ:
Երկուշաբթի Bangkok Post-ի զեկույցի համաձայն՝ Թաիլանդի բանկը աշխատում է Bank of Ayudhya-ի կամ Krungsri-ի և Սինգապուրում գործող վճարային ծառայությունների 2C2P ընկերության հետ՝ փորձարկումն իրականացնելու համար:
Բանկի կորպորատիվ վենչուրային կապիտալի` Krungsri Innovate-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Տանսկուլն ասել է, որ նախագիծը կգործի մինչև օգոստոս և կներառի մինչև 10,000 օգտատեր:
Krungsri-ն՝ առաջին ֆինանսական հաստատություններից մեկը, որը փորձարկել է մանրածախ CBDC-ն, հրավիրել է իր անձնակազմին և մոտ 100 առևտրականների, որոնք տեղակայված են Krungsri-ի կենտրոնակայանի մոտ՝ թվային բաթը փորձարկելու համար: Ըստ Տանսկուլի՝ CBDC նախագծին մասնակցող անձնակազմին պետք է տեղադրի բջջային բանկային հավելված և դրան գումար ավելացնի, որը կվերածվի թվային արժույթի:
Ինչպես այս տարվա սկզբին հայտնել է PYMNTS-ը, աշխարհի ավելի քան 100 երկրներ ուսումնասիրում են թվային արժույթները, քանի որ անհանգստանում են, որ կարող են ետ մնալ, «քանի որ ազգային կառավարությունների կողմից չկարգավորվող թվային, կրիպտո և այլ արժույթները շարունակում են սպառնալիք հանդիսանալ ֆիզիկական, ազգային ֆիատի օգտագործման նկատմամբ»:
Ոլորտի ներկայացուցիչներն ասում են, որ այս տարվա ամենակարևոր ֆինանսական նորամուծություններից մի քանիսը կենտրոնացած են լինելու CBDC-ների զարգացման վրա, ինչպես նաև ապագային համահունչ քայլող փորձերի վրա՝ բաշխված մատյան տեխնոլոգիայով (DLT) և ապակենտրոնացված ֆինանսական հարթակներով (DeFi):
Թաիլանդը և Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի այլ երկրներ առաջատար են այս առումով: Թեև ոչ մի ասիական կառավարություն պաշտոնապես չի ներկայացրել CBDC-ն, աշխարհի 2 ամենաբնակեցված երկրները՝ Չինաստանը և Հնդկաստանը, երկուսն էլ իրենց առաջին փորձն են իրականացնում, թեև իրենց քաղաքացիների և բիզնեսների դեպքում միանգամայն տարբեր արդյունքներ են գրանցում: