ՀՀ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԳԵՐԱԿՇԻՌ ՄԱՍԸ ԲԱԺԻՆ Է ԸՆԿՆՈՒՄ ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔՈՒՄ ԳՈՐԾՈՂ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2009 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ արտաքին առևտրի մարզային բաշխվածության կառուցվածքը ներակայացնող վիճակագրական տվյալներ, որոնք հավաքագրվել են բեռնամաքսային հայտարարագրերի տվյալների հիման վրա` առանց ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված առևտրի ծավալների դիտարկմամբ:
Վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն 2009 թվականի 12 ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատությամբ ՀՀ արտահանման ծավալները կրճատվել են 34%-ով՝  կազմելով 697.7 մլն դոլար, իսկ ներմուծումն, ըստ ապրանքի ծագման երկրի, կրճատվել է 25.6%-ով՝ կազմելով 3304.1 մլն դոլար:
2009 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում ՀՀ արտահանման ընդհանուր ծավալի 53.8%-ը (367.6 մլն դոլար) բաժին է ընկնում մայրաքաղաք Երևանին, 15.5%-ը (105.9 մլն դոլար)` Սյունիքի մարզին, 12,2%-ը (83.5 մլն դոլար)` Լոռու մարզին, 10,6%-ը (72.4 մլն դոլար)` Կոտայքի մարզին, ընդ որում ճգնաժամով պայմաններում ՀՀ 9 մարզերի և Երևան քաղաքի կտրվածքով վերջին մեկ տարվա ընթացքում գրանցվել է արտահանման ծավալների զգալի անկում, իսկ Տավուշի մարզում գրանցված կազմակերպությունների արտահանման ծավալները հաշվետու մեկ տարվա ընթացքում աճել են շուրջ 40%-ով և կազմել  1,6 մլն դոլար:
Վիճակագրության համաձայն նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ ներմուծման ընդհանուր ծավալի գերակշիռ մասը` շուրջ 81,4%-ը, բաժին է ընկնում Երևան քաղաքին, իսկ մարզային գրանցում ունեցող ընկերությունների կողմից հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ տարածք ներմուծված ապրանքների ընդհանուր ծավալը հանրապետության ներմուծման ծավալներում բավականին ցածր է, մասնավորապես ՀՀ ներմուծման ծավալների 4,3%-ը (136.8 մլն դոլար) բաժին է ընկնում Կոտայքի մարզին, 3,3%-ը (105.1 մլն դոլար)` Արարատի մարզին, 3,0%-ը (96.3 մլն դոլար)` Արմավիրի մարզին: