ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵ – ՊԵՏՈՒԹՅԱՆԸ ՊԱՏՃԱՌՎԵԼ Է 150 ՄԻԼԻՈՆ ԴՐԱՄԻ ՎՆԱՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները բացահայտել են ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվող հերթական տնտեսվարողի, ում կողմից կատարված գործարքների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Երկու տարվա ապօրինի գործունեություն, հետևանքը` պետությանը պատճառված առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր առմամբ շուրջ 150մլն դրամի վնաս:
Պետական եկամուտների կոմիտեի օպերատիվ հետախուզության և քննչական վարչությունների աշխատակիցների իրականացրած միջոցառումների արդյունքում օրերս հայտնաբերվել է Կոտայքի մարզի բնակիչ Ալբերտ Գալստյանը, ով հանդիսանում էր միաժամանակ երեք ընկերությունների իրական ղեկավարը: Միայն թե այդ փաստը քողարկելու նպատակով նա իր ծանոթներին է դրդել զբաղվել կեղծ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: «ՎԳԳԱ», «Տիպգոր» և «Գոհար Ասուպ» ընկերությունները գործել են Գոռ Վերդյանի, Ջուլիետա Կարապետյանի և Ներսես Զախարյանի անուններով, գրանցվել պետական ռեգիստրում և հաշվառվել տարածքային հարկային տեսչություններում: Սակայն, վերջիններիս  դրամական պարգև խոստանալուց հետո,  Ալբերտ Գալստյանը, ով իրականում ղեկավարել է այդ կազմակերպությունները, վերցնելով կնիքները, անձամբ է զբաղվել ապրանքների ձեռքբերմամբ և իրացմամբ, բայց իրականացրած գործունեության վերաբերյալ  հարկային մարմիններին ներկայացրել է ակնհայտ խեղաթյուրված տվյալներով հաշվետվություններ, կամ առհասարակ չի ներկայացրել:  Այդկերպ Գալստյանը չարամտորեն խուսափել է պետբյուջե վճարել առանձնապես խոշոր չափի`շուրջ 130մլն դրամի հարկեր և սոցիալական ապահովագրության վճարներ:
Բացի այդ, նաև առանց ապրանքների մատակարարման, ՀՀ-ում գործող մի շարք ընկերությունների տրամադրվել են կեղծ հաշիվ-ապրանքագրեր. այս գործարքների հետևանքով ևս պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի` շուրջ 16,5մլն դրամի վնաս:
Նշված դեպքերի վերաբերյալ ՊԵԿ հետաքննության և Ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչություններում  հարուցվել են քրեական գործեր, որոնք միացվել են մեկ վարույթում: Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ալբերտ Գալստյանը կալանավորվել է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի  38-189 հոդվածի 1-ին մասով, 189 հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով, 205 հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով: Նախաքննությունը շարունակվում է: