ՏԻԳՐԱՆ ՍԱՐԳՍՅԱՆ. «ԱՅՍ ՏԱՐԻ ԴՐԱՄՆ ՈՒՆԻ ԿԱՅՈՒՆ ՎԱՐՔԱԳԻԾ»
10/10/2011 11:06
Երեկ` հոկտեմբերի 9-ին, ՀՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նիստի շրջանակներում վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ տնտեսության զարգացման միտումներին: Նա նշել է, ծրագրված գնաճը՝ 4 տոկոս 1,5 տոկոսանոց միջանցքում իրատեսական ցուցանիշ է:  «2011 թ.-ին մեզ կհաջողվի էապես նվազեցնել գնաճային ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ, մասնավորապես, 10 տոկոսանոց գնաճի միջավայրից սահուն կերպով տեղափոխվել 5 տոկոսանոց գնաճային միջավայր: 2012-ի համար պլանավորում ենք 4 տոկոսանոց գնաճ՝ 1,5 տոկոսանոց միջանցքում», – նշել է վարչապետը: Տիգրան Սարգսյանի գնահատմամբ՝ դրամն այս տարվա ընթացքում ունի կայուն վարքագիծ:
Միևնույն ժամանակ, խոսելով պետական բյուջեի կատարողականի մասին՝ գործադիրի ղեկավարն ասել է, որ այն եկամտային մասով գերակատարվում է. հարկերը հավաքագրվում են թվաբանական ճշգրտությամբ՝ առանց ծրագրային շեղումների, իսկ ծախսային մասով արձանագրվել է 50 մլրդ դրամի խնայողություն: «Այսինքն, բյուջետային վարքագծով ավելի զսպողական ենք, հավաքագրվում է ավելի շատ հարկ, քան ծախսվում:  Միևնույն ժամանակ, 2012 թ.-ի մեր վարքագծային կանոնները պայմանավորված են լինելու մի քանի հանգամանքներով: Մեր երկրի արտաքին պարտքը կազմում է Համախառն ներքին արդյունքի 40 տոկոսը: Այն ավելացվել է՝ բյուջետային ծախսեր կատարելու և ՀՆԱ-ի աճի պահպանման համար: Հաջորդ տարի պետական բյուջեի դեֆիցիտը չպետք է գերազանցի 3,1 տոկոսը: Հետագայում՝ 2013-2014 թվականներին այն չպետք է գերազանցի 3 տոկոսը: Այս սցենարի ներքո էլ կանխատեսել ենք, թե ինչպիսին է լինելու մեր երկրի ՀՆԱ-ի աճը՝  2012 թ.-ի համար պլանավորելով 4,2 տոկոսանոց տնտեսական աճ», – ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ակնկալվում է, որ հաջորդ տարի կշարունակվի տնտեսական աճը արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ծառայությունների մատուցման ոլորտներում:
2012թ. կառավարությունը ծրագրում է էապես՝ 100 մլրդ դրամով ավելացնել հարկային մուտքերը՝ այս տարվա համեմատ 0,6 տոկոսով: «Սա լուրջ խնդիր է, ուստի բացի վարչարարությունից՝ պետք է ընդլայնենք նաև հարկային բազան: Արդեն իսկ նախագծում ենք նոր օրինագծեր, որոնց նպատակն է՝ բացահայտել այն տարբեր ոլորտների շահույթները: Այս ամենի արդյունքում հաջորդ տարի 10 տոկոսով կավելացվեն սոցիալական նպաստները, թոշակները և առաջին անգամ մեր երկրում կներդրվի սոցիալական փաթեթ՝ քաղծառայողների համար, որը հնարավորություն կտա պահովագրել վերջիններիս և նրանց ընտանիքների առողջությունը, կամ օժանդակություն հատկացնել հիփոթեքայիյին վարկերի տոկոսների և երեխաների ուսման վարձավճարների մարման նպատակով»: