ՊԵՏԱԿԱՆ ԵԿԱՄՈՒՏՆԵՐԻ ԿՈՄԻՏԵՆ ԱՄՓՈՓԵԼ Է 2011 ԹՎԱԿԱՆԸ
ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի 2011թ.-ի հիմնական խնդիրը եղել է պետական բյուջեի ծրագրավորված ցուցանիշների ապահովումը: Ինչպես տարեվերջյան ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրել է ՊԵԿ նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը` այս տարի կառույցին հաջողվել է ապահովել պետական բյուջեով նախատեսված ցուցանիշները` շուրջ 650 մլրդ դրամ կամ գրեթե 10%-ով ավել` 2010թ. փաստացի մուտքերի համեմատ: Միևնույն ժամանակ, հարկային մուտքերը կազմել են 370 մլրդ դրամ, որը մոտ 32 մլրդ դրամով (կամ 9,8%) ավել է նախորդ տարվա համեմատ: Ինչ վերաբերում է պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարներին, ապա այս մասով ապահովվել է 123,0 մլրդ դրամի մուտք, որը մոտ 18 մլրդ դրամով (կամ 6,8%) գերազանցում է 2010թ.-ի ցուցանիշը: Մաքսային վճարների մասով մուտքերը կազմել են 280,0 մլրդ դրամ, ինչը 24,6 մլրդ դրամով (կամ 9,6%) ավել է, քան նախորդ տարի:
Հարկային մուտքերի կառուցվածքի առումով հատկանշական է, որ ուղղակի հարկերի տեսակարար կշիռը 2011թ.-ին շարունակել է աճել` կազմելով հարկային մուտքերի ավելի քան 48%-ը, և գերազանցում է անուղղակի հարկերի կշիռը (≈34%): Կարևորելով այս փաստը, կոմիտեի ղեկավարն ընդգծել է. “Ուղղակի հարկերի աճն ուղղակիորեն կապված է հարկային մարմնի վարչարարական  գործիքների արդյունավետ կառավարման հետ”:
Գագիկ Խաչատրյանը նաև նշել է. որ հարկային և մաքսային ռազմավարական ծրագրերով նախատեսված բարեփոխումները հանդիսացել են անցնող տարվա գերակա խնդիրներից. 2011թ. շարունակվել են նախորդ տարիներին իրականացված բարեփոխումները: Արդյունքում, ըստ կոմիտեի նախագահի, հաջողվել է հատկապես մեծածավալ աշխատանքներ կատարել հարկային հսկողության գործող մեխանիզմների արդիականացման, հարկ վճարողների սպասարկման ծառայությունների որակի բարձրացման, ինչպես նաև ՊԵԿ կառավարման արդյունավետության բարելավման և մաքսային ձևակերպումների ժամանակահատվածի կրճատման ուղղություններով: Նշենք, նաև` 2011թ. մայիսին ՀՀ Նախագահի կողմից հաստատվել են հարկային և մաքսային բարեփոխումների 2011-2013թթ. ծրագրերը: Փաստաթղթաշրջանառության կրճատմանը զուգահեռ (50-ից ավելի փաստաթղթեր են հանվել շրջանառությունից) աշխատանքներ են իրականացվել նաև էլեկտրոնային հաշվառման ուղղությամբ, որի տրամաբանական ավարտը կլինի ամբողջությամբ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության և բոլոր փաստաթղթերի էլեկտրոնային արխիվացման ներդրումը: